Haber

Muğla’da çıplak gözaltı: Uygulama için normal denildi

Muğla’da yaşanan çıplak gözaltı ile ilgili olarak savcılığın işkence olayına ilişkin değil, fotoğrafların servis edilmesi hakkında soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Avukat Günfer Karadeniz, “Uygulamanın normal olduğu, arşive konmak için fotoğraf çekilebileceği ancak fotoğrafların servis edilmesinin etik olmadığı bize bildirildi” dedi. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş ise otopsi raporlarının ailelere verilmediğini söyledi.

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde jandarma operasyonu sırasında yaşanan çıplak gözaltı, basına yansıyan fotoğraflar ile gündeme oturdu. Journo’ya konuşan avukat Günfer Karadeniz, bu hafta dosyaya bakan savcı ile görüştüklerini, savcının gözaltı şeklinin rutin bir uygulama olduğunu söylediğini belirtti.

‘Arşive konmak için çekilebilir’

Karadeniz, savcılığın fotoğrafların servis edilmesi ile ilgili soruşturma başlatıldığını ifade ederek, “Terör olaylarında gözaltı sırasında tehlikeli bir durum görüldüğünde kişinin soyulabileceği, bu uygulamanın normal olduğu, arşive konmak için fotoğraf çekilebileceği ancak fotoğrafların servis edilmesinin etik olmadığı bize sözlü olarak bildirildi. Servis eden askerle ilgili soruşturma başlatılmış” diye konuştu. Avukat Karadeniz, işkence görüntüleri hakkında suç duyurusunda buluncaklarını söyledi.

Cenaze aracı verilmedi

Avukat Karadeniz ayrıca, PKK üyesi olduğu iddiasıyla çatışmada öldürüldüğü öne sürülen beş kişinin cenazesini gördüğünü dile getirerek, “Birinin başı sert bir cisimle ezilmişti. Birinin ayaklarında yanma görüntüsü vardı. Çatışmada öldüklerine dair belge yok” dedi. Günfer Karadeniz, dün ailesi tarafından alınan bir kişinin cenazesi içinse Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından araç tahsis edilmediğini söyleyerek, “Aile araçla gelmemişti. Yüksek bir bedelle araç kiralandı” diye konuştu.

Otopsi raporları gizlenemez

Journo’ya konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise “Savcı beyle görüştük. Dosyanın durumunu ve işkenceyi yapanların görevde olup olmadığını sorduk. İşkence yapanlarla değil, sadece görüntüyü paylaşanlarla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi. Bu da, ‘Görevlerini yapmışlar’ anlamında. Bir güç verme hali var” dedi. Beştaş, çatışmada öldüğü iddia edilen kişilere ilişkin olarak da, “Otopsi raporları gizlenemez fakat savcı ısrarla otopsi raporunu vermedi” diye konuştu.

Burcu Karakaş

Burcu Karakaş

Gazeteci.
Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Boston Üniversitesi’nde gazetecilik ve Ortadoğu üzerine aldığı yüksek lisans eğitimini, “Devlet Söyleminde Kürt Meselesi: Diyarbakır Askeri Cezaevi Üzerine Bir Çalışma” başlıklı teziyle tamamladı. “Erkeklik Ofsayta Düşünce”, "Manşetleri Gör Aklını Kaçırırsın: 90'lı Yıllarda Gazetecilik", "Yalan Dünya: Reytingler, Tıklar ve Şimdi Reklamlar" adlı üç kitabı bulunuyor.

E-Posta Aboneliği