Haber

Çocuk evliliklerinde sıra müzik gruplarında: Eğlendirmeyin, evlendirmeyin

Çocuk yaşta evliliklere karşı yürüttüğü mücadeleyle bilinen Van Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP), bu kez müzik gruplarıyla işbirliğine başladı. “18 yaş altı gelin saçı ve damat traşı yapmıyoruz” sloganıyla kuaförlerle çalışmalar yapan YAKA-KOOP artık çocukların evlendirildiği düğünlerde sahne alan müzik gruplarıyla çalıştaylar yapacak. Dernek, Van’ın ardından Trakya’da çalışmalar yapmayı planlıyor.

YAKA-KOOP Başkanı Gülmay Gümüşhan, çocuk yaşta evliliklere karşı öncelikle muhtar ve imamlarla biraraya geldiklerini ancak hizmet sektörünün bu evliliklerde ciddi rol oynaması nedeniyle kuaförlerden başlayarak diğer alanlarla da işbirliği yapmaya karar verdiklerini dile getiriyor.

Kampanyanın sloganı, “Eğlendirmiyoruz, evlendirmiyoruz”. Söz konusu sloganı, Gülmay Gümüşhan’ın annesi bulmuş. Gümüşhan’ın annesi de 16 yaşında evlendirilen bir çocuk gelin. Slogan üzerine kafa yordukları sırada annesinin, “Kızım, ne evlendirsinler ne eğlendirsinler” demesiyle belirlenmiş:

“Çeşitli sektörlerde farkında olmadan bu evliliklere hizmet sağlayanlar var. Araba süsleyen, saç yapan, müzik çalan… İlk çalıştayımız için müzik grupları önce çok soğuk baktı. ‘Ekmeğimizden olacağız’ dediler. Ancak sonrasında çalıştayı yaptık ve süreci anlattık. İlk başta imamlar ve muhtarlar da korkmuştu. Burada önemli olan farkındalık… Sloganımızı, ‘Eğlendirmiyoruz, eğlendirmiyoruz’ olarak belirledik.”

Rojin kampanyaya destek verecek

İki çalıştay daha yapacaklarını dile getiren Gümüşhan, 10 müzik grubuna yani yaklaşık 30 müzisyene ulaşmayı hedeflediklerini, sonrasında Trakya bölgesindeki şehirlere de gitmeyi planladıklarını söylüyor:

“Müzik gruplarıyla beraber düğünlere de gideceğiz. Düğün sahiplerine de sorarak gideceğimiz 10 düğünde konuşma yapacağım. Amaç yine dediğim gibi, farkındalık yaratmak. Böylece tepki de ölçmüş olacağız. Kürtçe ve Türkçe pankartlar açmayı planlıyoruz düğünlerde. Geçenlerde Van’ın Özalp ilçesinde bir düğüne çat kapı gittik. Ben yöresel kıyafetlerimle çıkıp konuşma yaptım. Erkekler şok geçirdi, kadınlar yanımıza gelip ‘Çok haklınız’ dedi. İlk hedefimiz Van merkez, sonrasında ise Van’ın ilçelerine gideceğiz. Daha sonrasında da Trakya’daki müzik gruplarına ulaşmayı planlıyoruz. Oradaki kadın dernekleriyle çalışacağız. Ayrıca sanatçı Rojin’le görüştük, kampanyamıza destek olacağını söyledi.”

Burcu Karakaş

Burcu Karakaş

Gazeteci.
Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Boston Üniversitesi’nde gazetecilik ve Ortadoğu üzerine aldığı yüksek lisans eğitimini, “Devlet Söyleminde Kürt Meselesi: Diyarbakır Askeri Cezaevi Üzerine Bir Çalışma” başlıklı teziyle tamamladı. “Erkeklik Ofsayta Düşünce”, "Manşetleri Gör Aklını Kaçırırsın: 90'lı Yıllarda Gazetecilik", "Yalan Dünya: Reytingler, Tıklar ve Şimdi Reklamlar" adlı üç kitabı bulunuyor.

E-Posta Aboneliği