Haber

Ensest davasında beraat gerekçesi: Somut delil yok, 1 yıl sonra şikâyet etti

Öz dayısının cinsel saldırısına maruz kaldığı iddiasıyla açılan ensest davasında, mahkeme heyeti mağdurun beyanını yeterli bulmadı. Mahkeme heyeti beraat kararı vererek gerekçesinde, “Aradan süre geçmesi sebebiyle müştekinin tam olarak itibar edilemeyen beyanını destekler başkaca hiçbir delil elde edilemedi” denildi.

22 yaşındaki S., öz dayısının cinsel saldırısına maruz kaldı. Bir süre sonra şikâyette bulunmasının ardından 44 yaşındaki dayı M.D. hakkında “nitelikli cinsel saldırı”, “sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı” suçlarından dava açıldı.

‘Dayı yeğen alkol aldık, pişmanım’

Sanık, savcılığa verdiği savunmasında müştekinin ablasının kızı olduğunu belirterek, suçlamaları reddetti. İfadesinde, “Olay günü birlikte eve geldik ve içmeye başladık. Müşteki iki buçuk bira içti, çocukların odasına geçti. Ben de üzerimi değiştirmeye gittim. Tekrar geldiğimde odada dalmıştı, onu kaldırdım. ‘Kalk üzerini değiştir’ dedim. O esnada elim göğüslerine değmiş olabilir ancak kasti bir şey yapmadım. Herhangi bir cinsel harekette bulunmadım. Görüşmelerde pişman olduğumu söyledim ancak bu dayı yeğen aynı masaya oturup alkol almamız olayına ilişkindir” dedi.

‘Delil elde edilemedi’

Savcı mütalaasında, S.’nin depresyon ilaçları kullanması nedeniyle aldığı alkolün etkisiyle kendisinden geçtiğini ve sanığın bu durumdan yararlandığını belirterek, cinsel saldırı suçu işlendiği gerekçesiyle cezalandırma istedi. Ancak mahkeme, sanık aleyhine görüntü kaydı ve tanık beyanı bulunmadığını ve aleyhe tek delilin müşteki beyanı olduğunu; S.’nin olay tarihinden 1 yıl geçtikten sonra şikayette bulunduğunu belirterek beraat kararı verdi.

Kararda ayrıca, “Aradan süre geçmesi sebebiyle müştekinin tam olarak itibar edilemeyen beyanını destekler başkaca hiçbir delil elde edilemediğinden sanığın üzerine atılı suçu işlediği mahkememizce sabit görülmemiştir” denilerek cinsel eylem konusunda “somut delil” bulunamadığı ifade edildi.

‘Fiziksel bulgu tek başına yeterli değil’

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından hazırlanan raporda, mağdurun travma sonrası stres bozukluğu yaşadığı belirtilerek, “Yoğun ruhsal belirtileri nedeniyle muayene yapılamadığı, ancak cinsel saldırılarda her zaman genital bölgede belirgin bir fiziksel travma bulgusu beklenmediği ve fiziksel bulguların olmamasının tek başına cinsel saldırıyı reddetmek için yeterli olmadığı, özellikle ensest olgularında ruhsal travma bulgularının olayın değerlendirmesinde ve tanı sürecinde önem kazandığı” dile getirildi.

Burcu Karakaş

Burcu Karakaş

Gazeteci.
Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Boston Üniversitesi’nde gazetecilik ve Ortadoğu üzerine aldığı yüksek lisans eğitimini, “Devlet Söyleminde Kürt Meselesi: Diyarbakır Askeri Cezaevi Üzerine Bir Çalışma” başlıklı teziyle tamamladı. “Erkeklik Ofsayta Düşünce”, "Manşetleri Gör Aklını Kaçırırsın: 90'lı Yıllarda Gazetecilik", "Yalan Dünya: Reytingler, Tıklar ve Şimdi Reklamlar" adlı üç kitabı bulunuyor.

E-Posta Aboneliği