Haber

3,5 yaşında vurulan Tevriz için faili meçhul endişesi

Adana’da 2015 yılında annesi Kamile Dora’nın kucağındayken vurulan 3,5 yaşındaki Tevriz Dora’nın ölümü, faili meçhul kalma tehlikesi ile karşı karşıya. Avukat Yasemin Dora, olayın üzerinden iki sene geçmesine rağmen dava açılmadığını belirterek, “Bir an evvel suçlular hakkında işlem yapılması gerekirken iki yılda hiçbir gelişme mevcut değil” dedi.

Tevriz Dora, Adana’nın Seyhan ilçesindeki Mithatpaşa mahallesinde 11 Ekim 2015 tarihinde Ankara Katliamı’nı protesto etmek için yapılan eylemler sırasında vuruldu. Polisin eylemcilere müdahalesi sırasında evde annesi Kamile Dora’nın kucağındayken başına isabet eden kurşunla ağır yaralanan çocuk, tedavi altına alındığı Çukurova Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde ertesi gün hayatını kaybetti. Ön otopsi raporu, Tevriz’in ateşli silah yaralanmasına bağlı olarak yaşamını yitirdiğini ortaya koydu.

Gizlilik kararı kalkmadı

Savcılık, Tevriz’in ölümünün ardından olay yerini beş gün sonra inceleyebildi. Dosyadaki gizlilik kararı iki sene içinde kaldırılmadı. Avukat Yasemin Dora, 3,5 yaşındaki çocuğun tek kurşunla vurularak öldürülmesine ilişkin başlatılan soruşturma hakkında bilgi alamadıklarını ve aradan iki sene geçmesine rağmen hâlâ dava açılmadığını dile getirdi.

‘Adil yargılama ilkesi ihlal ediliyor’

Tevriz Dora’nın aynı zamanda akrabası da olan avukat Yasemin Dora, olay günü görevli polis memurları hakkında soruşturma izni talep ettiklerini, Adana Valiliği’nin bu talebi reddettiğini ancak yaptıkları itiraz üzerine soruşturma izni verildiğini söyledi. Ancak dosyaya ilişkin hiçbir bilgiye ulaşamadıklarını belirten Dora, olayın faili meçhul kalması konusunda endişe yaşadıklarını ifade etti:

“Dosyanın sürüncemede bırakılmasını, suçun örtbas edilmesine yönelik bir işaret olarak alıyoruz. Suçluların gerçek anlamda araştırılarak tespit edilmesi gerekiyor. Gizlilik kararının kalkmaması ve davanın açılması, adil yargılama ilkesini ihlal niteliğinde. Savcılığa sunduğumuz deliller ile ilgili araştırma bilgisi dahi tarafımıza verilmiyor. Bir an evvel davanın açılması ve suçlular hakkında işlem yapılması gerekirken iki yılda hiçbir gelişme mevcut değil.”

Burcu Karakaş

Burcu Karakaş

Gazeteci.
Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Boston Üniversitesi’nde gazetecilik ve Ortadoğu üzerine aldığı yüksek lisans eğitimini, “Devlet Söyleminde Kürt Meselesi: Diyarbakır Askeri Cezaevi Üzerine Bir Çalışma” başlıklı teziyle tamamladı. “Erkeklik Ofsayta Düşünce”, "Manşetleri Gör Aklını Kaçırırsın: 90'lı Yıllarda Gazetecilik", "Yalan Dünya: Reytingler, Tıklar ve Şimdi Reklamlar" adlı üç kitabı bulunuyor.

E-Posta Aboneliği