Röportaj

Mimar Alev Şahin: İşimi alana kadar mücadeleye devam

Alev Şahin, 36 yaşında bir mimar. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu Şahin, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işini kaybeden binlerce insandan biri. Aylardır işini geri alma talebiyle Düzce’de oturma eylemi yapıyor.

1999 Marmara Depremi’nden sonra mimarlık okumaya karar verdiğini anlatıyor. Betonlar altında kalarak yaşamını yitiren canlar, bu kararı almasında etkili olmuş. Sağlam binalar yapmak istemiş. İnsanlar bir daha depremde can vermesin istemiş.

Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne altı sene önce atanmış. Çalıştığı süre zarfında, şantiyelerdeki denetimsizliklere göz yummadığı için bir yıl boyunca mesleğiyle ilgili iş alamamış, yetki ve görevleri alınmış. Sendikal hak ve özgürlükler üzerine açıklama yapınca da hakkında soruşturma açılmış, ceza almış. Ancak halka dağıttığı bildiride de çokça kullandığı gibi hiç yılmamış.

‘Tek derdim kamunun çıkarını korumak oldu’

İş hayatı normal akışına döndüğü sırada OHAL ilan edildi. OHAL ile gelsin ihbar dilekçeleri, gitsin şikâyetler… Her şey yoluna girdi diye düşünürken 6 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan KHK ile işinden oldu. Alev Şahin, işini geri almak için 30 Ocak’tan bu yana Düzce’den sesini duyurmaya çalışıyor. Direnişi, 12 Mayıs 2017 tarihi itibariyle 75. günü doldurdu:

“Katil değilim, hırsız değilim, darbeci değilim. Halkın mimarı olmaya çalıştım, tek derdim kamunun çıkarını korumak oldu.”

Neden oturma eyleminde karar kıldığını sorunca, “Tek kişilik yapılabilecek çok eylem de yok aslında” diyor.

Alev Şahin bugüne kadar 3 binden fazla imza toplamış ve bu imzaları Düzce Valiliği’ne iletmiş. Yoldan geçen vatandaşların, “Gelişme yok mu” diye sorduğunu aktarıyor:

“Kimi yoksullukla kimi gözaltıyla herkes bir şekilde haksızlığa uğramış durumda. Yakını ya da komşusu FETÖ nedeniyle ihraç edilmiş Düzceliler var zaten. Kuruyla yaş karışıklığının farkındalar. Herkes bir haksızlık olduğuna ikna olmuş durumda. Ben Düzce’de işinden atılan tek demokrat kamu emekçisiyim.”

‘Evde oturmayı seçmedik’

Artık mevsim bahar ama kış aylarını nasıl geçirdiğini merak ediyorum:

“Düzce, soğuk açısından Ankara’dan farksız… Tek zorlandığım hava koşulları oldu ama önlemlerini alıyorduk. Yağmur, kar, fırtına demeden eylemi sürdürdüm. Sosyalist bir insanım. Hayatım boyunca beni tek ayakta tutan bu oldu. Nuriye hocaların Yüksel direnişine destek oluyordum. Ben de işten atılınca onların açtığı yoldan gitmeyi tercih ettim. Evde oturmayı seçmedik.”

Alev Şahin, doğma büyüme Ankaralı. Ailesi ve yakın çevresi Ankara’da ancak o işini kaybettiği yerden sesinin duyulmasını anlamlı buluyor:

“Evimi kapattım. Sabit gelirim yok, ev nasıl olsun? Sendikadan destek alıyorum. Arkadaşlarımda kalıyorum.”

Açlık grevindeki Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın durumunu yakından takip ettiğini dile getiren Şahin, “Keşke sesleri daha önce duyulsaydı” diyor. Açlık grevi eyleminin bir seslenme biçimi olduğunu, onların da mutlaka işlerine geri döneceklerine inandığını söylüyor.

Kendi eylemi için herhangi bir tarih öngörmüyor. Nedeni basit:

“İşimizi alana kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

Etiketler
Burcu Karakaş

Burcu Karakaş

Gazeteci.
Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Boston Üniversitesi’nde gazetecilik ve Ortadoğu üzerine aldığı yüksek lisans eğitimini, “Devlet Söyleminde Kürt Meselesi: Diyarbakır Askeri Cezaevi Üzerine Bir Çalışma” başlıklı teziyle tamamladı. “Erkeklik Ofsayta Düşünce”, "Manşetleri Gör Aklını Kaçırırsın: 90'lı Yıllarda Gazetecilik", "Yalan Dünya: Reytingler, Tıklar ve Şimdi Reklamlar" adlı üç kitabı bulunuyor.

E-Posta Aboneliği