Haber

Suriyeli eşcinsel cinayetinde savunma: AIDS’liyim dedi

İstanbul Cankurtaran’da geçen sene katledilmiş halde bulunan Suriyeli eşcinsel mülteci Muhammed Wisam Sankari davası şüphelisinin yargılanmasına 12 Eylül’de devam edilecek.

Suriyeli eşcinsel mülteci Sankari, 24 Temmuz 2016 tarihinde öldürüldü. Sankari’nin cansız bedeni, 25 Temmuz’da İstanbul Cankurtaran’da bulundu. Öldürülen Suriyeli mülteciyi teşhis eden arkadaşları, maktulü kıyafetlerinden tanıyabildi. Lazkiye doğumlu 25 yaşındaki Suriyeli genç adamın B.A. tarafından katledildiği ancak şüphelinin kayıplara karıştığı ortaya çıktı.

Avukat Fırat Söyle, şüpheli B.A.’nın olayın ardından Bursa’ya kaçtığını, ancak İstanbul Emniyet Müdürlüğü Cinayet Bürosu yaptığı araştırmalar sonucu 22 Ağustos 2016 tarihinde yakalandığını söyledi. Tutuklanan şüpheli hakkında İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “canavarca hisle ve eziyet çektirerek tasarlayarak öldürme” suçundan dava açıldı.

39 kesici delici alet yaralaması

Adli Tıp Kurumu raporunda, Sankari’nin maktulün künt kafa travmasına bağlı kafatası kubbe ve kaide kemik kırıkları ile birlikte beyin kanaması, beyin doku harabiyeti ve 39 adet kesici alet yaralamasına bağlı olarak iç ve dış kanama sonucu öldüğü belirtildi. Olay yerinde, maktulün boğaz kısmında çok sayıda delici ve kesici alet izleri bulunduğu, yeni kazıldığı değerlendirilen içi kan dolu küçük bir çukur, bir adet bıçak, sigara izmaritleri ve buruşturulmuş peçete parçaları bulundu.

‘Konuşmaya başlayınca sinirlerim bozuldu’

B.A. ilk ifadesinde, Sankari ile Facebook aracılığı ile tanıştığını, ilişkiye girdiklerini, bir süre sonra bir arkadaşlarının kendisini arayarak Sankari’nin AIDS olduğunu söylediğini iddia etti. Bunun üzerine Sankari’yi arayarak görüşme talep ettiğini söyleyen B.A., Yenikapı’da buluştuklarını, AIDS olup olmadığını sorduğunda ise maktulün kendisine “Evet” yanıtı verdiğini, buluşmak istemesinin sebebinin de kendisine bulaştırıp bulaştırmadığını öğrenmek olduğunu savundu. Şüpheli ifadesini, şu sözlerle sürdürdü:

“O böyle konuşmaya başlayınca sinirlerim bozuldu. Bağırmaya başladım. Ben bağırıp çağırmaya başlayınca o da bana küfretmeye başladı. Bu sırada maktul bıçak çıkardı, bana saldırdı. Bende bıçak vardı ancak ilk anda çıkarmadım. O beni bu çakı bıçağı ile yaraladı. Beni yere düşürdü ve boğmaya çalışıyordu. Bir taş buldum, kafasına iki kere vurdum. Bunun üzerine dengesini kaybetti. Maktulün elindeki bıçağı aldım, şok halinde onun pek çok yerini bıçakladım.”

HIV testi negatif çıktı

Sanık, Mart ayında görülen duruşmada, “Ben olay yerinde kendimi savundum, hiç kimse durduk yere birini öldürmez .Ben onu öldürmeseydim o beni öldürecekti” dedi. Mayıs ayında görülen duruşmada ise olay yerinde bulunan çukur hakkında, “Ben olay yerinde çukur kazmadım, önceden kazılmış çukura maktulün kafası düşmüş” savunması yaptı. Sanığın tanık olarak dinlenen eski sevgilisi ise B.A.’nın kendisini daha önce bıçakla tehdit ettiğini ve dövdüğünü söyledi.

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sanıktan alınan kan örneği ile yapılan HIV testinin ise negatif olduğu tespit edildi. Davanın gelecek duruşması, 12 Eylül’de İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Burcu Karakaş

Burcu Karakaş

Gazeteci.
Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Boston Üniversitesi’nde gazetecilik ve Ortadoğu üzerine aldığı yüksek lisans eğitimini, “Devlet Söyleminde Kürt Meselesi: Diyarbakır Askeri Cezaevi Üzerine Bir Çalışma” başlıklı teziyle tamamladı. “Erkeklik Ofsayta Düşünce”, "Manşetleri Gör Aklını Kaçırırsın: 90'lı Yıllarda Gazetecilik", "Yalan Dünya: Reytingler, Tıklar ve Şimdi Reklamlar" adlı üç kitabı bulunuyor.

E-Posta Aboneliği