Web Yeni Medya

Google aramalarından yüksek verim almak için 9 yöntem

Arama motorları günümüzde internet ağının vazgeçilmezi. Bunlardan en önemlisi olan Google, %65’lik pazar payıyla internet kullanıcılarının en çok kullandığı hizmet.

Peki Google’ın bize sunduklarından tam anlamıyla yararlanabiliyor muyuz? Yoksa sadece arama kısmına, ulaşmak istediğimiz anahtar kelimeleri yazıp ‘ara’ butonuna mı basıyoruz? Gelin Google ile neler yapabileceğimize bir göz atalım.

Sosyal mecralar ile entegre arama

Yaptığınız arama faaliyetini sadece klasik web sitelerinde değil, sosyal mecralarda da sürdürebilirsiniz. Örneğin, Twitter üzerindeki ‘hashtag’lere dair bilgi almak için #anahtarkelime, Google Plus sayfasında arama yapmak için +anahtarkelime ve diğer benzeri mecralardan arama sonucuna ulaşmak için ise @anahtarkelime formatlarında arama yapabilirsiniz. Böylece önünüze tam da bulmak istediğiniz şey çıkacaktır.

sosyal mecralar ile entegre

Dosya formatı araması

Word olabilir, PDF ya da Excel olabilir, aradığınız hangi format varsa ona ulaşmanız Google’da mümkün. Anahtar kelimenizin başına dosya formatını eklemeniz yeterli.

dosya formatı arama

Güdümlü arama

Arama yaptığınız sonuçların sadece sizin tercih ettiğiniz siteden gelmesini istiyorsanız sitenin adresini yazdıktan sonra iki nokta üst üste koymanız yeterli. Örneğin, ‘gazetecilik’ kelimesinin sadece Journo’daki kullanımlarını görmek istiyorsak site:journo.com.tr gazetecilik yazarak istediğimiz sonuca ulaşabiliriz.

image

Arama geçmişinin istatistiği

Google’da yaptığımız her arama, history.google.com adresinde tüm ayrıntısıyla birlikte kayıt altına alınır. Ancak buna ulaşabilmek için ise Google hesabımızın açık olması gerekir. Burada tutulan kayıtlar detaylıdır. En çok ziyaret ettiğiniz siteler, en çok hangi zaman diliminde arama yaptığınız gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. 

image

Birebir ifade aramak

Yeri gelir bir kelime değil de cümle aramak isteyebilirsiniz. Örneğin, “yeni medya dönemi” şeklinde arama yaparsanız, Google size tırnak içindeki ifadenin aynısının geçtiği arama sonuçlarını çıkaracaktır. Ancak tırnak işaretlerini kaldırdığınızda içinde ‘yeni’, ‘medya’ ve ‘dönemi’ geçen tüm içerikler karşınıza gelecektir.

image

Hesap makinesi ve döviz çevirisi

Yapmak istediğimiz bir işlemi matematiksel sisteme uygun olarak yazdığımızda merak ettiğimiz sonucu öğrenebilir, bunun haricinde para birimi çevirme işlemlerini kolayca yapabiliriz.

image

Bunu mu demek istediniz?

Google’da etkili bir arama yapabilmek için kelime ya da cümlenin en ufak ayrıntısına kadar dikkat etmeniz gerekmiyor. Google zaten size yanlışınızı pekala düzelttirebiliyor.

bunu mu demek istediniz

Gelişmiş arama

Birçoğumuz üşengeçliğimizden dolayı bu sayfaya belki girmemişizdir bile. Halbuki dünyanın en başarılı algoritmasının içinde gezmek aslında keyif verici. Google’ın gelişmiş arama sayfasından, hangi cümlelerin hangi sitede aranacağını ya da tam tersi hangi sitelerde geçmesini istemediğinizden tutun bir çok noktayı kontrol ederek sağlıklı bir arama gerçekleştirebiliriz.

 

Müzik listeleme

Google’ın müzikseverlere de sağladığı bir kolaylık var. Örneğin ‘Songs by Beatles’ şeklinde arama yaptığımızda, YouTube ya da benzeri mecralara girmeye gerek kalmadan Beatles şarkılarının Google tarafından listelenmiş bir tablosuyla karşı karşıya gelebiliriz.

 image

Son olarak, Google’ın anlatılacak bir çok uygulamasının daha olduğunu ancak bu hizmetlerin Türkçe’de henüz kullanıma açık olmadığını da belirtelim.

İlkan Akgül

İlkan Akgül

Uzun yıllardır içerisinde bulunduğu reklam sektöründe birçok siyasi parti ve STK ile çalıştı. Çeşitli platformlarda editör olarak görev yaptı. Dijital haber servisi ShortMAG’ın kurucularından biri olan İlkan Akgül, Medyapod ağı üzerinden gerçekleştirilen ShortCAST isimli programın koordinatörlüğünü de yürütüyor. Yazıları ve çevirileri halen çeşitli platformlarda yayınlanmaya devam ediyor.