Hakkımızda

2015 yılında gazeteci Mustafa Kuleli ve akademisyen Sarphan Uzunoğlu ‘gazeteciler için bir dergi’ yapmaya karar verdiğinde bunun iyi bir fikir olduğunu düşünenlerin sayısı pek azdı. Gelgelelim, maddi imkânsızlık içinde, gazetecilerin büyük dayanışması ve gönüllü katkılarıyla yola çıkan, üstelik ücretsiz olarak dağıtılan Journo dergisi hem medya plazalarında hem de işsiz gazeteciler arasında ilgi ve mutlulukla karşılandı.

Journo’nun bu dört basılı sayısında farklı ideolojik yönelimlere sahip fakat ortak hassasiyeti gazeteci dayanışması, meslekî değerler ve medyanın geleceği olan onlarca isim ifade özgürlüğünün tehdit altında olduğu medya ortamında dilediği gibi içerik üretebilme fırsatı buldu.

Journo
Genç, güleryüzlü ve dünyalı: Journo’nun 2015’te çıkan basılı yayınları medya plazalarda yoğun ilgi ile karşılandı.

Daha çok gazeteciye ulaşmak ve mesajını iki ayda bir değil de anlık olarak iletme ihtiyacı Journo’nun daha yaygın ve erişilebilir hâle gelmesini zorunlu kıldı. İşte bunun için Journo.com.tr’yi kurduk.

Journo.com.tr internetin sunduğu imkânlar dâhilinde örnek bir yayıncılık yapmayı amaçlayan; gazetecilere, medya çalışanlarına ve gazeteci adaylarına yönelik bir internet yayını. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.

Ayrıca meslek içi tartışmaların kürsüsü olmayı, günümüz medyası için çözümler önermeyi ve gazetecileri yeni medya olanaklarından yararlanmaya teşvik etmeyi da çok önemsiyoruz.

Kim finanse ediyor?

Journo, Avrupa Birliği’nin hibe desteklerinden faydalanmakta ve TGS sahipliğinde olmakla birlikte editoryal bağımsızlığı hâiz, özerk bir yayın.

Journo.com.tr, AB tarafından finanse edilen “Güçlü Gazeteci Özgür Medya” programı kapsamında, işsiz ya da serbest gazetecilerin içeriklerine telif ödüyor. Her gazetecinin dört defa yararlanabildiği bu desteklerin toplam bütçesi 42 Bin Euro:

Yıl İçerik sayısı Brüt telif ücreti Toplam
2019 105 100 Euro 10.500 Euro
2020 105 100 Euro 10.500 Euro
2021 105 100 Euro 10.500 Euro
2022 105 100 Euro 10.500 Euro

Journo.com.tr’deki bazı görsellerin telifleri için Depositphotos ile işbirliği yapılmaktadır.

Journo E-Bülten