Haber

Pandoranın kutusu açıldı: ‘İfşa medya sektörüne sıçrarsa…’

Bugünlerde edebiyat dünyasını sarsan #MeToo Türkiye hareketi, medya sektörüne de sıçrayacak mı?

Kadın gazeteciler, “Sıra geliyor hissim artıyor, umudum büyüyor,”  “Hepsini tek tek ifşa edeceğiz” ve “Resmen pandoranın kutusu açıldı” diyor.

Twitter’da bir kadın kullanıcının, yazar Hasan Ali Toptaş’ı cinsel tacizle suçlanmasının ardından edebiyat dünyasında başlayan #MeToo hareketi dalga dalga büyüyor.

Hürriyet’ten Ece Çelik’e konuşan Toptaş’ın “özür” açıklaması da tepki çekti. İletişim Yayınları, suçlamalarda ismi geçen yazarlardan Bora Abdo ile iş ilişkisini bitirdiğini duyurdu. Hedefteki bir diğer yazar olan Hüseyin Kıran ise “özür dilemiyorum” ifadesini kullandı.

Kadın yazarların, editörlerin ve okurların, cinsel taciz ve saldırılara karşı sosyal medyadaki dayanışması büyüyor. Aralarında gazetecilerin de bulunduğu birçok kadın, şimdi sıranın medya sektöründe olduğunu söylüyor. Bazı yorumlar şöyle:

 

Bu haberin içindeki formla bir hafta boyunca bize iletilen anonim ihbarları, araştırılmak üzere serbest gazeteci Eylem Emel Yılmaz’a ilettik. İsimsiz olarak ihbarda bulunanlar, dilerlerse Yılmaz ile özelden iletişime geçebilir.

Journo Proje Editörü Emre Kızılkaya, 2017 yılında Hürriyet’te yayımlanan yazısında ABD medyasındaki #MeToo hareketinden bahsettikten sonra şu ifadeleri kullanmıştı:

“Fısıltı ağları elbette eskiden de vardı, ama yeni medyanın yardımıyla artık bu ağlar, Weinstein ve benzerlerini ‘sektörel dayanışma’ diye koruyan mide bulandırıcı yaklaşımı bertaraf edebilir ve bunu yaparken yeni mağduriyetler yaratmamayı da pekala başarabilir. Bunu yapabilmek için cesur kadınlara ve kimseyi kollamadan işini yapan gazetecilere çok ihtiyaç var. Sadece ABD’de değil, Türkiye’de de…”

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten