Haber

Türkiye’deki 100 medya kuruluşunun 89’unu erkekler yönetiyor

Gazeteler, televizyon kanalları, haber siteleri, ajanslar ve yerel medya kuruluşlarından 100’ünün yayın yönetmenlerini listeledik. 5 haber ajansının tamamını erkekler yönetiyor. Cinsiyet eşitsizliğinin en belirgin olduğu diğer mecralar, ulusal gazeteler ve haber siteleri. Yerel medyada ise kadın yönetici oranı görece yüksek (%37). 100 medya kuruluşunun 89’unu erkeklerin yönettiği Türkiye, cinsiyet eşitliğinin bu alanında dünya liginin son sıralarında. 

Bu araştırma için 34 haber sitesi, 26 ulusal gazete, 19 televizyon kanalı, 16 yerel medya kuruluşu ve 5 haber ajansının künyelerini inceledik. Ulusal medyada erişimi/tirajı yüksek yayınları seçtik. Yerel medyada ise her bölgeyi temsilen, illerinin tanınmış haber kuruluşları arasından rastgele seçim yaptık. Toplam 100 kuruluşun künyesinde, “Genel Yayın Yönetmeni” başta olmak üzere çeşitli unvanlarla haberden sorumlu baş yönetici olarak gösterilen kişilerin cinsiyetini not ettik. Sonuçlar şöyle:

16 yerel medya kuruluşunun konumları (yayın yönetmeni erkek olanlar mavi, kadın olanlar kırmızı)

 

Özetle:

Türkiye’nin 100 Yayın Yönetmeni
Mecra Erkek Kadın
Haber Ajansı 5 0
Haber Sitesi 32 2
Ulusal Gazete 25 1
Ulusal TV 17 2
Yerel Medya 10 6

Bu sonuçlar, medya yönetiminde cinsiyet adaleti konusunda Türkiye’yi dünya liginin dip sıralarına itiyor.

Brezilya ve Japonya’dan sonra en kötü Türkiye ve Meksika

Reuters Enstitüsü’nün bu ay yayımlanan araştırmasında 12 ülkeden 240 medya kuruluşunun yayın yönetmenlerinin %21’inin kadın olduğu saptanmıştı. 

ABD %50’lik oranla bu alanda lider. Farklı sektörlerde cinsiyet eşitliği açısından olumlu bir resim çizdiği bilinen Finlandiya ve Almanya gibi ülkeler, medya söz konusu olduğunda geri kalmış görünüyor. Listenin dibinde ise Brezilya ve Japonya yer alıyor. Türkiye’yi de eklediğimizde dünyada durum şöyle:

Araştırmamızın veri kümesi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – NEZİHE MUHİDDİN: KADIN HAREKETİNE ÖNCÜLÜK EDEN GAZETECİ

Şebnem Subaşı

Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Bir süre BirGün gazetesi İzmir bürosunda çalıştı. Serbest gazetecilik yaparak mesleğini sürdürüyor.

Journo E-Bülten