Haber

Tolga Şardan’ın tutuklanmasına büyük tepki: Gazetecilere verilmek istenen gözdağını reddediyoruz

Tolga Şardan, dün gece tutuklanmasının ardından Ankara'daki Sincan cezaevine götürülürken bir meslektaşının “Tolga Abi, bir şey söyleyecek misin” sorusunu, “Biz gazeteciyiz, gazetecilik yapmaya devam edeceğiz” diye yanıtladı.

Gazeteci Tolga Şardan, “MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var” başlıklı yazısı nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resen başlattığı soruşturmanın ardından, “Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma” suçundan çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Güvenlik alanında Türkiye’nin en deneyimli ve güvenilir gazetecilerinden biri olan Şardan, 2 Kasım Gazetecilere Karşı Suçlarda Cezasızlıkla Mücadele Uluslararası Günü’ne hapiste girdi.

35 yıllık gazetecilik hayatında siyasetin ve bürokrasinin kapalı kapıları ardında yaşananları defalarca haberleştiren kamuoyuna verdiği bilgiler hiç yalanlanmayan, mesleğin en saygın ödüllerini alan ve açılan davaların tümünde aklanan Tolga Şardan’ın tutuklanması büyük tepki çekti. Türkiye Gazeteciler Sendikası, “Kamu yararı ve halkın haber alma hakkını koruyan gazetecilere verilmek istenen gözdağını reddediyoruz” dedi. Gazetecilerin tepkilerini derledik.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 31 Ekim 2023 günü T24’te “MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var” başlığıyla yayımlanan Tolga Şardan yazısının ardından “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” iddiasıyla resen soruşturma başlatmıştı.

Polisin evinde yaptığı yaklaşık 1 saatlik aramanın ardından Şardan gözaltına alınıp Ankara Adliyesi’ne götürüldü ve sevk edildiği hakimlikçe tutuklandı. Böylece gazetecilik örgütlerinin “Sansür Yasası” dediği Dezenformasyon Yasası nedeniyle bir haberci daha cezaevine gönderildi.

Bu arada Halk TV Yazı İşleri Müdürü Dinçer Gökçe de “Çete lideri T.D. ve E. D’ye tahliye kararı” başlıklı haberi nedeniyle Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı resen başlattığı soruşturmada gözaltına alındı. Halk TV bürosunda çalışırken polis tarafından götürülen Gökçe, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nda verdiği ifadenin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

[Güncelleme, saat 20.45: Kısa Dalga yazarı gazeteci Cengiz Erdinç de bu akşam gözaltına alındı. BirGün gazetesi ise yayın koordinatörü Uğur Koç, haber müdürü Uğur Şahin ve muhabir İsmail Arı hakkında dezenformasyon soruşturması başlatıldığını açıkladı.]

Gazetecilerin ve gazetecilik örgütlerinin dün geceden bu yana sosyal medyada paylaştığı mesajlardan bazıları şöyle:

2 Kasım Gazetecilere Karşı Suçlarda Cezasızlıkla Mücadele Uluslararası Günü‘ne cezaevinde giren Tolga Şardan, güvenlik alanında Türkiye’nin en deneyimli ve güvenilir gazetecilerinden biri.

43 saat sonra “ısmarlama” tekzip geldi

Şardan’ın soruşturmaya konu olan son yazısındaki bilgiler de, kendi avukatı tutuklama aşamasında bu duruma dikkat çekene kadar hiçbir yetkili tarafından yalanlanmamıştı. Gazeteci Murat Yetkin’in bugünkü yazısında bu duruma şu ifadelerle dikkat çekildi:

  • Yazının yayınlanması, Şardan hakkında gözaltı kararının çıkması, tutuklanması boyunca 43 saatte gelmeyen tekzip, tutuklanmasından 10 dakika sonra geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), “MİT’in iddia edildiği gibi bir raporu söz konusu değildir” açıklamasını yaptı.
  • Adeta ısmarlama izlenimi veren tekzipteki sözcük seçimi önemli. Örneğin DMM sadece “iddia edildiği gibi bir rapor” bulunmadığını söylüyor. Böyle bir çalışmanın yapılmadığına, MİT Başkanı İbrahim Kalın’ın böyle önemli bir konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bilgilendirmediğine dair bir ifade yok.
  • Oysa MİT’in özellikle yargıdaki yolsuzluk, rüşvet iddialarının üzerinde durduğu, bunların dış bağlantılı, ulusal güvenlikle ilgili olup olmadığını görevi gereği araştırdığı biliniyor. Örneğin 2022’de MİT para karşılığı İran istihbaratının Türkiye’deki İran rejim muhaliflerini kaçırmasına yardımcı olan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Davut Yılmaz’ı ortaya çıkarmış, casusluktan tutuklanan Yılmaz HSK kararıyla meslekten de ihraç edilmişti.
  • Tolga Şardan aslında MİT’in görevinin dışına çıktığı değil, tersine görevini yaptığını gösteren bir haber yazmış ama çıktığında gazetecilik örgütlerinin çok itiraz ettiği Dezenformasyon Yasasına takılmıştı.

Tolga Şardan: 35 yıllık, bol ödüllü gazeteci

Ankara Ulus adlı yerel gazetede 1988’de gazeteciliğe başlayan Tolga Şardan, 1989’dan 2018’e kadar Milliyet gazetesinde polis muhabirliği, Ankara Temsilci Yardımcılığı ve köşe yazarlığı yaptı.

Şardan 1992’den itibaren Çetin Emeç, Muammer Yaşar Bostancı ve Abdi İpekçi’nin adını taşıyan gazetecilik ödüllerini aldı. Haberleri Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Spor Yazarları Derneği’nce ödüle layık bulundu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin verdiği 2021 Yılı Basın Özgürlüğü Ödülü’nün sahibi oldu.

Şardan 2019’dan bu yana T24’te çoğunlukla güvenlik konularını ele aldığı “Büyüteç” adlı köşeyi yazıyor.

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten