Haber Uygulamalar

Facebook’tan 15 Mayıs şantajı: Kişisel verilerini paylaşmayı reddedersen WhatsApp’ını keseriz

WhatsApp kararını bu görselle duyurdu. Şirket, hesaplarına kısıtlama uygulanan kullanıcıların, diledikleri zaman yeni politikayı kabul edip uygulama özelliklerini tekrar etkinleştirebileceklerini vurguladı.

Facebook’un sahip olduğu WhatsApp, yıl başında yeni mahremiyet politikasını dayatmaya kalkınca kamuoyundan büyük tepki çekmiş ve bu kararı ertelemek zorunda kalmıştı. 15 Mayıs gelip çattı. Mesajlaşma platformunun son kararına göre, kişisel veri paylaşımına dair bu politikayı onaylamayan kullanıcılar WhatsApp’ın en önemli özelliklerinden bir bir mahrum bırakılacak.

WhatsApp’ın mahremiyet haklarını ihlâl etmekle suçlanan yeni hüküm ve koşulları kabul etmeyen kullanıcılar, 15 Mayıs’tan itibaren birtakım yaptırımlara maruz kalacak. Bu kullanıcıların cihazlarında artık çalışmayacak işlevler arasında birçok temel özellik var. Mesela sohbet listesine erişemeyecekler. Ayrıca bir süre sonra yeni mesaj bildirimi de alamayacaklar.

WhatsApp ocak ayında yeni mahremiyet sözleşmesini onaylamayan kullanıcılarının hesabının askıya alınacağını açıklamıştı. Bu durum büyük tepki çekince şirket geri adım atmıştı. 15 Mayıs’a ertelenen geçiş süreci öncesinde yapılan son açıklama ise WhatsApp’ın, söz konusu kullanıcıları, ilk aşamada sesli ve görüntülü arama dışındaki en önemli uygulama işlevini ciddi oranda kısıtlayarak cezalandıracağını gösteriyor.

WhatsApp’ın bu işlevleri kısıtlamadan önce kullanıcıları birkaç kez uyarıp yeni mahremiyet politikasını kabul etmesini isteyeceği belirtiliyor. Bunu birkaç hafta boyunca kabul etmeyenlerin sesli ve görüntülü arama işlevleri de kısıtlanacak. Böylece WhatsApp neredeyse tamamen kullanılmaz hâle gelecek.

Teknoloji medyasında son açıklamayı yeni bir “şantaj” olarak yorumlayan ve şirketin güncellenmiş kullanıcı sözleşmesini reddetmeyi sürdürenler var. Buna karşın Facebook, WhatsApp kullanıcılarının çoğunun şimdiden yeni sözleşmeyi kabul ettiğini açıkladı.

Facebook sözünü çiğneyip WhatsApp verilerini çekmişti

Facebook 2014 yılında WhatsApp’ı satın aldığında, Avrupa Birliği başta olmak üzere kanun yapıcılara iki platform arasında veri paylaşılmayacağı sözünü vermişti. Devletlerin rekabet kurumlarından ve tekelleşme karşıtı yasalardan böylece kurtulan şirket, 2016 yılında ise WhatsApp ile Facebook’un verilerini birleştirmişti.

Facebook taahhüdünü çiğnediği için AB’ye 110 milyon euro ceza ödemek zorunda kalsa da, iki platformdaki kullanıcı verilerinin birleştirilmesinin şirket lehine milyarca dolarlık bir katma değer yarattığı tahmin ediliyor.

O dönemde Facebook, isteyen WhatsApp kullanıcılarının bu veri paylaşımının dışında kalmasına imkân tanımıştı. Dayatılan yeni mahremiyet politikası ise kişisel veri güvenliği konusunda hak ihlâline neden olabileceği belirtilen bir dizi güncellemenin yanı sıra, kullanıcılara tanınan bu imkânın da ortadan kaldırılmasını öngörüyor.

Almanya yürütmeyi durdurdu, Hindistan hükûmeti Facebook’u mahkemeye verdi

Almanya’da Hamburg eyaletinin veri güvenliğinden sorumlu resmi kurulu, Facebook’un WhatsApp ile ilgili son uygulamasının yürütmesini bugün durdurdu. Kurul, Avrupa Veri Güvenliği Kurulu’na (EDPB) da bu konuda adım atıp Birlik üyesi 27 ülkede bağlayıcı olacak bir karar alma çağrısı yaptı.

Avrupa dışında da Facebook’un yeni WhatsApp politikasını engelleme girişimleri başladı. Hindistan’da hükûmet, WhatsApp hüküm ve koşullarının Facebook tarafından yasalara aykırı bir şekilde güncellendiğini savunarak yürütmeyi durdurma kararı için mahkemeye başvurdu.

Yeni politikanın tetiklediği kamuoyu tepkisi ile birlikte milyonlarca WhatsApp kullanıcısı, uçtan uca şifreleme kullanan diğer kişisel mesajlaşma platformlarına geçti.

Teknoloji siteleri, alternatifler arasında en güvenli ve yaygın mesajlaşma uygulaması olarak genelde Signal’ı gösteriyor. WhatsApp’dan daha güvenli olduğu değerlendirilen başka birçok alternatif de mevcut.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – MESAJLAŞMA UYGULAMALARINDA GAZETECİLİK

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten