Haber

‘Tek istediği sahte bir röportaj yapmaktı, şimdi Türkler derisini yüzmek istiyor’

Belçikalı bir turistin İzlanda’ya inen Türkiye A Milli Futbol Takımı kafilesinden Emre Belözoğlu’na bulaşık fırçası uzatması hem İzlanda hem de Belçika basınında manşetlerde. Corentin Siamang adlı turist, mikrofon tutan bir gazeteci gibi davranarak şaka yapmak istediğini, ırkçı bir kastının olmadığını savunuyor. Belçika’nın en çok satan gazetelerinden Het Nieuwsblad ise Siamang’ın “tek istediğinin sahte bir röportaj yapmak” olduğunu belirtip ekledi: “Şimdi Türkler derisini yüzmek istiyor.”

A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri H Grubu dördüncü maçında bugün deplasmanda İzlanda ile karşılaşacak. Millilerin önceki gün Keflavik Havalimanı’na indikten sonra yaşadıkları ise üç ülke medyasında da tartışılıyor.

Emre Belözoğlu’nun havalimanında açıklama yaptığı sırada soru soran bir kişinin mikrofon tutan bir gazeteci değil, bulaşık fırçası tutan bir turist olduğu sonradan anlaşılmıştı. Belçika vatandaşı Corentin Siamang, kimliğinin ifşa edilip sosyal medya hesaplarının mesaj bombardımanına tutulmasının ardından hem İzlanda hem de Belçika basınında bugün manşetlere çıktı.

Belçika gazetesi Het Nieuwsblad’a konuşan Siamang’ın arkadaşları şu ifadeleri kullandı: “Şu anda kimseye güvenmiyor. Tek istediği sahte bir röportaj yapmaktı. Bir şakaydı, daha fazlası değil. Ama kendisini büyük bir fırtınanın ortasında buldu. Şimdi Türkler derisini yüzmek istiyor.”

Çeşitli dillerde bugün de bazı temizlik fırçası türleri “Türk kafalı” diye ırkçı bir ifadeyle anılıyor. Siamang’ın “şaka” yaparken bu ifadeye gönderme yapan ırkçı bir kastının olmadığı öne sürülüyor.

Siamang’ın yanı sıra İzlandalı bakanların da bazı Türk sosyal medya kullanıcılarının kadınları hedef alan ağır tehdit ve hakaretlerine maruz kaldığı haberlere yansıdı.

İzlanda medyası, Türk basınında yayımlanan ilk haberlerde milli takımın “havalimanında 3 saat bekletildiği” şeklindeki asılsız bilgiye de dikkat çekti ve aslında uçak indikten 80 dakika sonra takımın havalimanından ayrıldığını belirtti.

İzlanda’da yayımlanan haberlerde bir diğer tartışma konusu ise Oslo’daki Türkiye Büyükelçiliği’nin milli takıma havalimanında hızlı geçiş kolaylığı sağlanması için başvuruyu ne zaman yaptığı sorusuyla ilgili.

İzlandalı yetkililer dün çıkan haberlerde bu başvurunun uçuştan sadece birkaç saat önce yapıldığını, bu yüzden hızlı geçiş prosedürünün yetiştirilemediğini vurgulamıştı. Bugünkü haberlerde ise Türk yetkililerin “Başvuruyu üç gün önce yapmıştık” açıklaması yer alıyor.

Bu arada İzlanda televizyonu Hringbraut, ülkedeki havalimanlarını işleten Isavia şirketine yönelik siber saldırıları bir Türk hacker grubunun üstlendiğini duyurdu.

Etiketler
Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.