Haber

İçeriklerinin Journo’da yayımlanmasını isteyen serbest gazeteciler için başvuru rehberi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Güçlü Gazeteci Özgür Medya” programı kapsamında Journo’da 1 Eylül 2022 tarihine kadar yayımlanacak toplam 420 içerik telifle desteklenecek. Journo’nun yayın çizgisine ve hedef kitlesine uygun nitelikli içerikler, Yayın Kurulu tarafından seçiliyor. Başvuru koşulları ve program hakkında tüm detaylar şöyle:

1. Program Hakkında Bilgi

Güçlü Gazeteci Özgür Medya Programı Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) tarafından yürütülmektedir. Programın genel hedefi “Türkiye’de basın özgürlüğü ve bilgi edinme hakkı için elverişli ortamın geliştirilmesi” ve özel hedefi ‘Daha güçlü örgütlenme, güçlü gazeteciler ve medya özgürlüğü için güçlü dayanışma’dır. Proje ile gazetecilerin mesleki becerilerini geliştirmelerine, hakları konusunda farkındalık yaratmaya ve aralarındaki dayanışmayı güçlendirmeye yönelik bir dizi faaliyet uygulanarak “medya özgürlüğünün” geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

(PROGRAM KAPSAMINDA YAYIMLANAN TÜM İÇERİKLER ŞU SAYFADA)

2. Telif Destek Programı Nedir?

“Telif Destek Programı” işsiz ve serbest çalışan gazetecilerin gazetecilik çalışmalarını maddi destekle sürdürmelerini teşvik etmeyi ve medya çoğulculuğuna katkıda bulunmayı amaçlıyor Destek kapsamı; haber, makale ve benzeri içerikler de dahil olmak üzere gazetecilerin entelektüel ürünleridir. Journo Yayın Kurulu tarafından belirlenen kriterlere göre yayımlanması uygun bulunan içerikler için brüt 100 Avro telif ücreti ödenecektir.

3. Uygun Başvuru Sahipleri

Program, bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan serbest çalışan gazetecilere destek olmayı hedeflemektedir. İşsiz ve serbest çalışan gazetecilerden gelen ürünler Journo’da yayınlanacaktır.

a) Fiil ehliyetine sahip, b) daha önce gazetecilik mesleğini icra etmiş ve başvuru döneminde bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan serbest çalışan gazeteciler programa başvurabilir.

4. Destek Konuları

Gazetecilerin dijital dönüşüme ayak uydurabilmesi için gerekli becerilere odaklanan; gazetecilik pratikleri, yeni medya, dijital yayıncılık temalı ve insan hakları, gazeteci hakları, özgür basın ve medya temalı yazılı, görsel işitsel ve video içerikler.

5. Destek Miktarı

Telif Destek Programı, uygun kişiler tarafından tek bir ürünün (haber, makale ve benzeri) yayınlanması üzerine inşa edilmiştir. Yayın Kurulu tarafından seçilen ve içerikleri Journo’da yayımlanan gazetecilere, brüt 100 Avro ödeme yapılmaktadır. Proje süresince her gazeteci bu program kapsamında en fazla 8 kez destek alabilir. Her yıl maksimum 105 içerik olmak üzere, toplam 420 içerik desteklenecektir.

6. Başvuru Süreci ve Değerlendirme

Başvuru için aşağıdaki formun doldurulması gerekmektedir:

Başvurular Mart 2019 tarihinden başlayarak 01.09.2022 tarihine dek sürecektir.

Ön başvuru kriterlerini karşılayan başvurular, ikinci aşamaya davet edilecektir. Tam başvuru değerlendirmesinden geçen başvuru sahibi ile sözleşme yapılarak, telif desteği hesabına aktarılacaktır.

Başvurular Journo Yayın Kurulu tarafından değerlendirilecektir. Destek verilecek yayınları seçme ve finansal destek sağlama kriterleri, Journo için bağımsız ve kaliteli editoryal işleme dayanmaktadır.

Yayın Kurulu, sitenin editoryal çizgisine, makaleyi üretmek için kullanılan mesleki standartlara, medya endüstrisi için kapsanan konunun uygunluğuna ve gazetecilerin cinsiyet dengesine göre makale seçimi yapar.

Ön değerlendirme kontrol listesi:

  • İçerik, projenin odaklandığı alana uygun mu, yoksa konu dışı mı?
  • Yazar, önerdiği içerik konusunda yetkin mi?
  • İçerik hem genel olarak hem de Journo’nun arşivine bakılınca özgün ve katma değerli mi?
  • Önerilen içerik her zaman geçerliliğini koruyan türden değilse, yeterince güncel mi?

Tam başvuru değerlendirme kriterleri:

  • İçerik, gazetecilik ilke ve standartlarına uygun mu?
  • Yazar, vaatlerini içeriğe tam olarak yansıtmış mı?
  • İçerikte intihal veya telif hakkı ihlali var mı?
  • Yazar, değişiklik talebiyle geri çevrilen içeriği en geç 15 gün içerisinde yeniden düzenleyerek gönderdi mi?

İletişim:

E-posta: editor@journo.com.tr

Telefon: 0850 288 1952

Adres: TGS Akademi, Abide-i Hürriyet Caddesi Blackout No: 211 C Blok Kat: 1A, 34381 Şişli İstanbul

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten