Haber

İçeriklerinin Journo’da yayımlanmasını isteyen serbest gazeteciler için başvuru rehberi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Güçlü Gazeteci Özgür Medya” programı kapsamında Journo’da 1 Eylül 2025 tarihine kadar yayımlanacak toplam 300 içerik, telifle desteklenecek. Journo’nun yayın çizgisine ve hedef kitlesine uygun nitelikli içerikler, Yayın Kurulu tarafından seçiliyor. Başvuru koşulları ve program hakkında tüm detaylar şöyle:

1. Program Hakkında Bilgi

Güçlü Gazeteci Özgür Medya Projesi Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) tarafından yürütülmektedir. Programın genel hedefi “Türkiye’de basın özgürlüğü ve bilgi edinme hakkı için elverişli ortamın geliştirilmesi” ve özel hedefi “Daha güçlü örgütlenme, güçlü gazeteciler ve medya özgürlüğü için güçlü dayanışmanın kurulmasıdır.” Proje ile gazetecilerin mesleki becerilerini geliştirmelerine, hakları konusunda farkındalık yaratmaya ve aralarındaki dayanışmayı güçlendirmeye yönelik bir dizi faaliyet uygulanarak “medya özgürlüğünün” geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

(PROGRAM KAPSAMINDA YAYIMLANAN TÜM İÇERİKLER ŞU SAYFADA)

2. Telif Destek Programı Nedir?

“Telif Destek Programı” işsiz ve serbest çalışan gazetecilerin gazetecilik çalışmalarını maddi destekle sürdürmelerini teşvik etmeyi ve medya çoğulculuğuna katkıda bulunmayı amaçlıyor. Telif Destek Programı kapsamında; haber, video haberleri, multimedya içerikleri, veri görselleştirmeleri, podcastler, e-bültenler ve web seminerleri gibi işsiz ve serbest çalışan gazetecilerin entelektüel ürünleri desteklenmektedir. Değerlendirme Komitesi tarafından belirlenen kriterlere göre yayınlanması uygun bulunan ürünler için brüt 100 Avro telif ücreti ödenecektir.

3. Uygun Başvuru Sahipleri

Özgür Gazeteci Güçlü Demokrasi Projesi kapsamında uygulanan “Telif Destek Programı” işsiz ve bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan serbest çalışan gazetecilere destek olmayı hedeflemektedir. İşsiz ve/veya serbest çalışan gazetecilerden gelen ürünler Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yayın organı olan journo.com.tr sitesinde yayınlanacaktır.

Uygun başvuru sahipleri:

● fiili ehliyetine sahip,

● Daha önce gazetecilik mesleğini icra etmiş ve başvuru döneminde bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan serbest çalışan gazeteciler.

4. Destek Konuları

Gazetecilerin dijital dönüşüme ayak uydurabilmeleri için gerekli becerilere odaklanan, gazetecilik pratikleri, yeni medya, dijital yayıncılık temalı ve insan hakları, gazeteci hakları, özgür basın ve medya, çevre, kadın, gençlik, dezavantajlı gruplar ve benzer temalı yazılı, görsel işitsel ve video içerikler.

5. Destek Miktarı

Telif Destek Programı, uygun kişiler tarafından tek bir ürünün (haber, makale ve benzeri) yayınlanması üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle, yayınları Editörler Kurulu tarafından seçilen ve journo.com.tr ’de yayınlanan tüm içerik sahibi gazetecilere brüt 100 Euro ödeme yapılacaktır.

Proje süresince her gazeteci bu program kapsamında en fazla 4 kez destek alabilir.

Her yıl maksimum 100 içerik olmak üzere, toplam 300 içerik desteklenecektir.

6. Başvuru Süreci ve Değerlendirme

Başvuru için aşağıdaki formun doldurulması gerekmektedir:

Başvurular 12 Eylül 2022 tarihinden başlayarak 1 Eylül 2025 tarihine dek sürecektir.

Başvurular journo.com.tr sitesinden online olarak yapılacak olup, başvuru iki aşamalı gerçekleştirilecektir.

Ön Başvuru Kriterleri sağlayan başvurular, ikinci aşamaya davet edilecektir. Tam başvuru değerlendirmesinden geçen başvuru sahibi ile Sözleşme yapılarak, Telif Desteği hesabına aktarılacaktır. Telif desteğinden faydalanan içerik sahibi gazetecilerden ödemeyi aldıklarına dair yazı talep edilecektir.

 Ön Başvuru Yapılması (online)
 Ön Başvuru Değerlendirme
 Tam Başvuruya Davet
 Tam Başvuru Değerlendirme
 Faydalanıcı ile Sözleşme İmzalanması
 Ödemenin Yapılması
 İçeriğin Yayınlanması

Değerlendirme Süreci:

Başvurular journo.com.tr yayın kurulu tarafından değerlendirilecektir. Destek verilecek yayınları seçme ve finansal destek sağlama kriterleri, Journo.com.tr için bağımsız ve kaliteli editoryal işleme dayanmaktadır. Yayın Kurulu, derginin editoryal çizgisine, makaleyi üretmek için kullanılan mesleki standartlara, medya endüstrisi için kapsanan konunun uygunluğuna ve Journo.com’da yayınlanan gazetecilerin cinsiyet dengesine göre makale seçimi yapar.

EK 1: Ön Başvuru Formu:

 • İsim
 • Soyad
 • Cinsiyet
 • E-posta adresi
 • Konu önerisi
 • Kısa biyografi

EK 2 : Ön Başvuru Değerlendirme Kriterleri:

 • İçerik, projenin odaklandığı alana uygun mu, yoksa konu dışı mı?
 • Yazar, önerdiği içerik konusunda yetkin mi?
 • İçerik hem genel olarak hem de Journo’nun arşivine bakılınca özgün ve katma değerli mi?
 • Önerilen içerik güncelliğini kolay yitirmeyecek türden değilse, yeterince güncel mi?

EK 3: Tam Başvuru Değerlendirme Kriterleri :

 • Yazar, vaatlerini içeriğe tam olarak yansıtmış mı?
 • İçerik, gazetecilik ilke ve standartlarına uygun mu?
 • İçerikte intihal veya telif hakkı ihlali var mı?
 • Yazar, revizyon için geri çevrilen içeriği en geç 15 gün içerisinde yeniden düzenleyerek gönderdi mi?

İletişim:

E-posta: editor@journo.com.tr

Telefon: 0850 288 1952

Adres: TGS Akademi, Abide-i Hürriyet Caddesi Blackout No: 211 C Blok Kat: 1A, 34381 Şişli İstanbul

Bu program kapsamında 2019-2022 döneminde yayımlanan içeriklere ise şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten