Haber

BBC dikey videodan memnun

BBC, geçen yıldan bu yana dikey videolar üretiyor ve Digiday’de yayınlanan habere göre bu kararının meyvelerini de birer birer almaya başlamış durumda.

Bir yıl önce yerli ve yabancı haber uygulamasında “günün videoları” isimli bölümü dikey videolara açan BBC’nin açıklamasına göre, o günden bu yana, video izleyen kullanıcıların sayısı yüzde 30 artarken, kullanıcı başına görüntülenen videoların sayısında da yüzde 20 oranında artış meydana geldi.

Dikey video izleyenler daha sadık kullanıcılar

İzleme oranlarının yanı sıra kullanıcıların BBC videolarına bağlılıklarında da artış var. Zira dikey video izleyenlerin devamlı ziyaret oranı dikey tercih etmeyenlere göre üç kat daha fazla. BBC tam sayıları paylaşmasa da BBC News uygulaması en çok kullanılan yayıncı uygulamalarından biri konumunda. App Annie verilerine göre ise BBC News uygulaması, bu yıl Ekim ayında küresel olarak 20 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

Haber uygulamasındaki “günün videoları” bölümünde BBC editörleri tarafından seçilen ve haber akışına bağlı olarak gün boyunca güncellenen yedi adet dikey video öykü yer alıyor. Örneğin 22 Kasım baskısı, Robert Mugabe’nin cumhurbaşkanı olarak istifasından sonra Zimbabwe hakkında iki hikayeye yer vermiş.  Bölümdeki videolar ise 60 ila 90 saniye arasında altyazılarla yayınlanıyor, ve ayrıca ses olmadan izlenebiliyorlar.

BBC yöneticileri, canlı efektli veya 360 derecelik video gibi formatları da uygulama içindeki dikey videolara eklemek etmek istiyor ve daha fazla kullanıcıyı da bu tür videoları görmeye teşvik etmeye çalışıyor ve gelecekte mobil web sitelerine de dikey video getirmeyi planlıyor.

BBC News’in dijital gelişim müdürü James Montgomery’ye göre, dikey video sunmak daha fazla videoyu yayınlama fırsatı yaratıyor. Son Apple iOS 11 güncellemesi de Apple News’de dikey video içeriğine izin veriyor ve BBC, oradaki ABD’ye içerik dağıttığı operasyonu gelecek ayla birlikte İngiltere’ye doğru genişletmeyi planlıyor.

Etiketler