Haber

Sözcü: Anadolu Ajansı’nı eleştirdik, aboneliğimizi hukuksuzca iptal ettiler

Sözcü, tüm vatandaşların vergileriyle finanse edilen Anadolu Ajansı’nın, kendisine yönelik eleştirel bir haberi nedeniyle gazetenin aboneliğini hukuksuz biçimde sonlandırdığını duyurdu.

Anadolu Ajansı (AA), Sözcü Davası’nın 27 Aralık’taki son duruşmasını Türkiye’ye ve dünyaya iki farklı haberle duyurmuştu. Sözcü; Türk basınına geçilen haberde herhangi bir yorumda bulunulmazken, dünya basınına servis edilen İngilizce haberde, davada “olmayan tanıklar ve ifadeler” yer almasını eleştirmişti. Sözcü’nün haberinde, “Gazetenin kurucu sahibi Burak Akbay hakkında kimliği belli olmayan 3 tanığın ifade verdiği ve bu ifadelerinde FETÖ ile ilişkilerini anlattığı yalanı yazıldı” denilmişti.

AA ise “İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, 27 Aralık 2019 tarihinde Sözcü gazetesinin sahibi, bazı yönetici ve yazarlarının ‘FETÖ’ye yardım etme’ iddiasıyla yargılandığı davayı karara bağlamış, bazı sanıklara çeşitli sürelerde hapis cezasına hükmetmiştir. Anadolu Ajansı, bu gelişmeyi, tamamen tarafsız biçimde Türkiye ve dünya kamuoyuna aktarmıştır” diye başlayan açıklamasında kendisini savunmuştu. Açıklamada, İngilizce haberde Sözcü’nün tepkisini çeken “unidentified” kelimesinin “gizli tanık” anlamına gelmediği belirtilmişti. Buna rağmen AA, haberini düzelterek bu sözcüğü çıkarmıştı.

Habere ulaşım hakkı engellendi

Sözcü’nün birinci sayfasından eleştirdiği AA’nın, gazetenin ajans aboneliğini tek taraflı sonlandırdığı da kaydedildi. “Habere ulaşım hakkının engellendiğini” vurgulayan Sözcü, bugün şu açıklamayı yaptı:

“Sözcü, bu abonelik süresince AA’ya olan tüm mali yükümlülüklerini eksiksiz olarak yerine getirdi. Ödemelerini zamanında yaptı. Ulu Önder Atatürk’ün 100 yıl önce kurduğu AA ise demokrasiye, gazetecilik ilkelerine, hukuka ve anayasaya aykırı olarak Sözcü’nün habere ulaşımını engelledi. Sadece Sözcü değil okurları da haber alma hakkından mahrum bırakıldı.

Üstelik Sözcü’nün AA aboneliğine ihtiyacı yoktur. Ancak şu da bir gerçektir: Sözcü, akreditasyon uygulaması nedeniyle başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere devletin kurumlarının büyük bölümünün toplantı, açıklama gibi etkinliklerini izleyememektedir. Bugüne kadar bu etkinlikleri çoğunlukla AA’nın servis ettiği haberlerle okurlarına duyurmuştur. AA’nın tek taraflı hukuksuz abonelik iptali, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bakanlar ve iktidar yetkililerinin yapacağı açıklamaların Sözcü okurlarına erişimini de engelleyecektir.”

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.

E-Posta Aboneliği