Haber

World Wide Web 30 yaşında: Google özel bir doodle yaptı

Arama motoru Google, “dünya çapında ağ” anlamına gelen World Wide Web’in (WWW) 30. doğum gününü bugün özel bir doodle ile kutladı. GIF formatındaki tasarımda, fişe takılı eski bir bilgisayar ekranında dönen dünya küresi görünüyor. Peki, bugün bildiğimiz anlamda interneti oluşturan ve yaklaşık 2 milyar siteyi birbirine bağlayan World Wide Web nedir ve nasıl doğmuştu?

1955 yılında Londra’da doğan Tim Berners Lee, Oxford Üniversitesi fizik bölümünden mezun olduktan sonra İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) yazılım mühendisi danışmanı sıfatıyla geçici bir işe başladı.

CERN’de farklı ülkelerden gelen çok sayıda araştırmacının birbirlerinin projelerinden haberdar olması için 1980 yılında Enquire adlı bir program yazdı.

1989’da bu kez CERN’de bağımsız yüklenici olarak çalışırken yıllar evvel yarattığı programda kullandığı “hypertext” teknolojisini bilimsel araştırmaların ortak bir platformda yönetilebilmesi amacıyla bir kez daha gündeme getirdi.

Berners-Lee, çevrimiçi bir “bilgi yönetim sistemi” kurmayı önerdiği makalesini 12 Mart 1989’da yayımladığı için bu tarih internetin doğum günü kabul ediliyor.

Aslında o günlerde  CERN’deki yöneticiler, tesisin asıl bilimsel faaliyet alanı olan parçacık fiziğiyle doğrudan ilgisi olmayan bu önerideki projeyi ilkin öncelikli bir iş olarak görmemişti.

Yine de CERN’deki patronu Mike Sendall, bu yazılım projesini hayata geçirmesi için Berners-Lee’ye izin vererek internetin önünü açmış oldu.

Böylece Berners-Lee, o günlerde “The Mesh” adını verdiği ağ üzerinde çalışmaya başladı ve ilk “internet tarayıcısını” 1990 yılında yarattı.

Ekim 1990 itibariyle Berners-Lee, internetin üç temel teknolojisini de kurmuştu bile…

Bunlar; HTML (Hypertext Markup Language) adlı yayın dili, URI (Uniform Resource Identifier) adlı her web kaynağına özel bir adres verilmesini sağlayan sistem ve HTTP (Hypertext Transfer Protocol) adlı iletişim protokolüydü.

CERN 1993 yılında “World Wide Web” denilen bu ağı tüm dünyaya ücretsiz olarak açtı.

Farklı konumlardaki bilgisayarları birbirine bağlayan ağların ilk örnekleri 1960’lardan beri var olsa da, 30 yıldır kullandığımız internetin “mucidi” olarak Berners-Lee kabul ediliyor.

Doğum günün kutlu olsun!

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten