Uygulamalar

Facebook Stories geliyor: Her an her şey paylaşılacak

Snapchat'i 'Instagram hikâyeler' ile başarılı bir şekilde kopyalayan Facebook için sıra şimdi de kendi uygulamasında. Facebook Stories kullanıma hazır.

Facebook, bir şirket sözcüsünün Business Insider’a yaptığı açıklamaya göre, ‘Facebook Stories’ adını verdiği arayüzü mobil uygulamasında test etmeye başladı.

Özellik şimdilik sadece İrlanda’da test edilse de, Facebook’un önümüzdeki aylarda ‘yeni biçimi’ daha fazla ülkeye getirmeyi planladığı ifade edildi.

Facebook Stories, Instagram Stories ve Snapchat Stories ile aynı şekilde çalışacak. Arkadaşlarınızın görmesi için kişisel ‘hikâyenize’ fotoğraf ve video ekleyeceksiniz ve paylaşmayı seçtiğiniz her şey 24 saat sonra kaybolacak.

Facebook Stories’e yolladığınız içerikler, News Feed’de veya profilinizin zaman akışında gösterilmeyecek. Instagram ve Snapchat’teki gibi özel mesajlarla bir başkasının hikâyesine cevap verilebilecek.

Ayrıca selfie filtreleri ve Snapchat geofilters’ın Facebook versiyonu de fotoğraflara ve videolara eklenebilecek.

Facebook Stories ne getiriyor?

“Bugün insanların paylaşım şekli beş ya da iki yıl öncesinden farklı -çok daha görsel, her zamankinden daha fazla fotoğraf ve videoya sahip” açıklamasını yapan şirketin bu hamlesinin yalnızca Snapchat’ın büyümesini engellemeyi değil, aynı zamanda insanların telefon kameralarıyla -Snapchat’te olduğu gibi- bolca paylaşım yapmalarını amaçlayan geniş bir stratejinin parçası olduğu belirtiliyor.

Facebook Stories, şirkete 1.8 milyar kullanıcısından para kazanmak için başka bir yol da sağlayabilir. İnternet devi son dönemde Airbnb, Nike, Netflix ve ASOS’un da içinde olduğu yaklaşık 30 küresel reklamverenle Instagram Stories’te tam ekran video reklamları test etmeye başladı.

E-Posta Aboneliği