Haber

Facebook’ta iş bırakma eylemi: Çalışanlar Zuckerberg’i protesto etti

Mark Zuckerberg 30 Nisan 2014'te San Francisco'da düzenlenen yazılım geliştirici konferansı F8'de sahnede. Fotoğraf: Maurizio Pesce
Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın mesajlarında dezenformasyon uyarısı göstermeye başlarken Facebook bu konuda hiçbir adım atmayacağını açıklamıştı. Şirketin kurucusu Mark Zuckerberg’in bu kararına tepki gösteren yüzlerce Facebook çalışanı ise “sanal iş bırakma eylemi” düzenledi.

Facebook çalışanları, polis şiddeti sonucu ölen George Floyd için ABD çapında düzenlenen gösterilere, Mark Zuckerberg’in Trump kararını protesto amacıyla çalışmayı bir süre durdurarak katıldı.

Facebook çalışanlarının çoğu, koronavirüs salgını sürecinde evden çalışıyor. Bu yüzden bu iş bırakma eylemi de sanal ortamda düzenlendi.

‘Zuckerberg’in yaşadığı en ciddi kriz’

Çalışmayı reddeden Facebook çalışanları, dijital profillerine ve e-posta imzalarına otomatik gönderilen bir mesaj ekledi. Bu mesajda, Facebook yönetiminin Trump’ın paylaşımlarına karşı bir önlem almaması nedeniyle iş bıraktıkları ve protestoya katıldıkları belirtildi.

İlk olarak New York Times’ın duyurduğu habere göre birçok Facebook çalışan yönetime dilekçeler yazdı, Twitter gibi sosyal medya platformlarında memnuniyetsizliklerini ifade etti ve hatta mevcut şirket politikasının değişmemesi durumunda istifa edeceklerini söyledi.

Gazetenin konuştuğu 10’u aşkın şirket çalışanına ve eski çalışanına göre Zuckerberg, Facebook’un 15 yıl önce kuruluşundan bu yana en ciddi liderlik kriziyle karşı karşıya.

‘Mark’a çağrıda bulunuyorum’

Facebook’un şirket içi iletişim platformunda bir çalışanın paylaştığı mesajda şöyle deniliyor: “ABD Başkanı’nın siyahi göstericilere karşı şiddet kullanılmasını savunan nefret dolu söylemi, ifade özgürlüğü kapsamındaki bir savunmayı haklı kılmaz. Şirketimizdeki siyahi çalışanlar ve vicdan sahibi herkesle birlikte, siyahi insanlara karşı şiddeti, cinayeti ve tehditleri savunan Başkan’a ait paylaşımların derhal kaldırılması için Mark’a [Zuckerberg] çağrıda bulunuyorum.”

Twitter tepkiler üzerine geri adım atıp Trump’ın tweetlerine uyarı koymuş, ayrıca ABD Başkanı’nın savunduğu iddiaların aksini ortaya koyan haber içeriklerine yönlendirme yapmaya başlamıştı.

Zuckerberg ise “yalan bile söyleseler” siyasetçilerin mesajlarına dokunulmayacağını, neye inanılacağına insanların kendisinin karar vermesi gerektiğini savunuyor. Facebook kurucusu, Trump’ın şiddet çağrısı yapan son tweetlerinin bile Facebook’un kullanım şartlarını ihlal etmediğini öne sürüyor.

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten