Haber

Dünyadan iyi haber: Abone hedefini tutturan Telegraph 60 gazeteci daha işe alıyor

The Telegraph'ın Londra'daki merkezinde bulunan yazı işleri. Fotoğraf: Journo.com.tr

The Telegraph’ın abone sayısı 600 bine ulaştı. İngiltere merkezli gazete, bu sayede milyonlarca sterlin yatırım yaparak 2021’nin ilk altı ayında yazı işlerinde 60 kişilik ek istihdam yaratacağını açıkladı.

İngiltere’de ödeme duvarı modelini tercih eden en büyük gazetelerden olan Telegraph’ın 400 bini aşkın dijital ve yaklaşık 200 bin basılı gazete abonesi var. Başlıca rakiplerinden The Times ise 2020 sonu itibarıyla 335 bin dijital aboneye sahip.

2023’e kadar 1 milyon aboneye ulaşma hedefi koyan Telegraph, koronavirüs salgını sürecinde gelen yeni aboneleri korumayı başarmış görünüyor. Abonelik gelir hedeflerinin tutması sayesinde bu yılın ilk yarısında Telegraph’ın gazetecilik birimleri genişletilecek.

Telegraph, araştırmacı gazeteci, dijital içerik editörü, sosyal medya editörü, e-bülten editörü, sanat muhabiri ve ses prodüktörü gibi 60 yeni yazı işleri pozisyonu için iş ilanı verdi.

Gazetecilikten elde ettiği geliri yeniden gazeteciliğe yatıran Telegraph yönetimi, yazı işlerinin yeniden örgütlenmesi kapsamında üç yıl önce teknoloji haberciliği için kurulan Teknoloji İstihbarat birimini ise lağvedip bu ekibi yeniden ekonomi bölümüne kaydırdı.

Telegraph bir yandan da yayıncılığını merkezileştirmeyi sürdürüyor. Geçmişte basılı gazete içeriklerinin önemli bir bölümü, “taşeron” ekiplerce hazırlanıyordu. 23 Mart’tan beri ise bu içeriklerin tamamı, Telegraph’ın Londra’daki merkezinde görev yapan veya salgın kısıtlamaları nedeniyle evinden çalışan kadrolu gazetecilerin sorumluluğunda.

Telegraph açısından 2009 yılundan beri bir ilk anlamına gelen bu durum da, yazı işlerinde 24 ek istihdam imkânı yarattı.

 İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – MEDYA İŞİ YAZI DİZİSİ

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği