Haber

VPN, son dakika haberi, bayrak: İdlib hava saldırısı sonrası Türkiye bunları arıyor

Netblocks verilerine göre dün akşam saatlerinde birçok sosyal medya platformuna erişim kesildi veya kısıtlandı.
Suriye’nin İdlib ilinde düzenlenen hava saldırısında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensubu 33 askerin hayatını kaybettiği açıklandı. Twitter başta olmak üzere birçok sosyal medya platformuna saatlerce erişilemedi. Google’da en çok aranan sözcükler listesi, vatandaşların habere erişmeye çalıştığını gösteriyor. Bu listede haber kuruluşlarının ve “son dakika” gibi ifadelerin yanı sıra “VPN” ve “bayrak” sözcükleri de var.

İdlib’de dün akşam düzenlenen hava saldırısının ardından sosyal medyada Rusya suçlanırken, Türkiye’nin resmi açıklamalarında ise Suriye rejimi askerlerin ölümünden sorumlu tutuldu. Kamuoyuna tüm bilgileri Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın vermesi, Rusya dahi saldırıyla ilgili açıklama yapmışken Ankara’dan henüz ses gelmemesi sosyal medyada tepki çekti. Çoğu medya kuruluşunun saldırıyı tüm yönleriyle araştırarak haberleştirmemesi, bunun yerine “yüzlerce rejim unsuru vuruldu” gibi “hamasi” diye nitelenen ifadelere yer vermesi de eleştirildi.

Netblocks’un verilerine göre 23.30 itibariyle Türkiye’de Twitter, Facebook ve Instagram’a erişilemedi. YouTube ve WhatsApp’da da erişim kesintiye uğradı. Sosyal medyanın sansürlendiğine dair resmi bir açıklama yapılmasa da, Netblocks bu durumun “Türkiye’nin içerikleri filtrelemek için kullandığı tekniklerle uyumlu olduğunu” bildirdi.

Sosyal medya platformlarına erişemeyen binlerce vatandaş alternatif yollar aradı. Bu yüzden son 24 saatte Google’da en çok yapılan aramalardan biri “VPN” oldu. İngilizce “Virtual Private Network” (Sanal Özel Ağ) ifadesinin kısaltması olan bu sözcük, sansürlenen internet sitelerine Türkiye dışındaki bir sunucu üzerinden erişebilmeyi sağlayan programları ifade ediyor. “VPN nedir” sorusunu daha önce Journo’da ayrıntılı olarak yanıtlamış, bir VPN hizmeti seçerken kişisel verilerin güvenliğinin ihmâl edilmemesi gerektiğini de vurgulamıştık.

İdlib saldırısı sonrası Google’da en çok yapılan aramalar listesinde neredeyse tüm anahtar sözcükler haberlerle ilgili. “Son dakika” ifadesinin yanı sıra en sık aranan sözcükler arasında FOX, Sözcü, BBC, TRT Haber, A Haber Canlı, Halk TV, Haber 7, Oda TV, Mynet Haber ve Ekşi Sözlük başı çekiyor. “Bayrak” sözcüğü de en çok arananlar listesinde yer alıyor.

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten