Haber

49 milyon Türkiyelinin kimlik bilgisi ifşa edildi

Türkiye vatandaşlarının tüm kimlik bilgileri internete sızdırıldı.

Bir internet sitesinde ‘Turkish Citizenship Database’ (Türkiye Vatandaşları Veritabanı) başlığıyla yayınlanan ‘Mernis’ isimli dosyada TC kimlik no, isim, soyisim, anne ve baba adı, cinsiyet, doğum tarihi ve yeri, nüfus kayıt yeri ve açık adres gibi bilgiler yer alıyor.

Toplamda 49 milyon 611 bin 709 kişiye ait bilgileri barındıran veri tabanını inceleyen Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, “Sorguladığımız 10 TC kimlik numarasının 8’i listede doğru detaylarla birlikte yer alıyordu” diye yazdı.

AP, internete yüklenen veri tabanını “Bugüne kadarki kamuya ait en büyük bilgi sızıntısı” olarak niteledi.

Veri tabanını ele geçiren bilgisayar korsanlarının kullandığı sunucuların Romanya’da olduğu anlaşılıyor.

Verilerin yüklendiği internet sitesinin web alanının ise İzlanda’dan alındığı iddia ediliyor.

MERNİS’ten çalınmış olabilir

Torrent yoluyla indirilebilen dosyanın adının ‘mernis.sql.tar.gz’ olması, verilerin kimlik bilgilerinin depolandığı ‘Merkezî Nüfus İdare Sistemi’nden (MERNİS) alındığı ihtimalini akla getirdi.

Sitede, “Türkiye’deki gerici ideolojilerin, kayırmacılığın ve artan dinciliğin kırılgan ve korunmasız teknik altyapıya yol açacağını kim düşünebilirdi ki?” denirken, veri şifreleme konusunda uyarılar da yer aldı.

‘Erdoğan ülkenizi mahvediyor’

Sitede ‘Türkiye için dersler” başlığı altında “Erdoğan için bir şey yapın! Ülkenizi mahvediyor, tanınmaz hale getiriyor” denilerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ilgili de mesaj verildi.

Anonymous da paylaşmıştı

Şubat ayında uluslararası hacker grubu Anonymous, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait verilerin sızdırıldığını açıklamış, bilgilerin bir kısmının da kullanıcıların bilgisayarına yüklenmesi için indirme linki paylaşmıştı.

Mustafa Kuleli

Mustafa Kuleli

1985, İzmir doğumlu. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Türkiye medyası için basılı, görsel ve dijital alanda çalıştı. 2013’teki Gezi eylemleri sonrasında Gazeteciler Sendikası’na Genel Sekreter seçildi ve 28 yaşında ülkenin en genç sendika yöneticisi oldu. Şubat 2014’te fiziksel saldırıya uğradı ancak olay aydınlatılamadı. Sendikal faaliyeti nedeniyle işten atıldıktan sonra tüm zamanını TGS’ye vermeye başladı. Sendika’nın yeni imaj, dil ve söylemini geliştirdi. Gazetecilik sitesi Journo’yu ve gazetecilere yeni medya becerileri kazandıran TGS Akademi’yi kurdu. 2019'da en yüksek oyla Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) yönetimine girdi.

E-Posta Aboneliği