Haber

Türkiye medyasında ABD seçimlerinin ‘en’leri: Sandıkları terk etmeyin!

Donald Trump ve Joe Biden’ın en güçlü adaylar olarak yarıştığı ABD başkanlık seçimleri, tüm dünyada haber gündemine damga vurdu. Beklenenden çekişmeli geçen bu yarışı Biden önde tamamladı. Biz de Türkiye medyasında son 24 saatte en çok paylaşılan, en komik ve en yanıltıcı paylaşım, yorum ve haberleri derledik.

1. Türkçe sosyal medyada en çok etkileşim alan ABD seçim haberi

ABD seçimlerinden özellikle Türkiye’yi andıran kesitler, sosyal medyada çok paylaşıldı. CNN Türk’ün bu haberi de bu sayede en çok etkileşim alan haber oldu.

2. “Kendi medyasını kurmak” deyince akla, hemen onun adı gelir: Berlusconi

CNN Türk’te Uğur Önver, ABD ana akım medyasının Trump’a yönelik eleştirel yayınlarından bahsederken “Hayret, kendi medyasını nasıl kurmamış, Berlusconi gibi” dedi.

Malum, İtalya eski başbakanı Silvio Berlusconi siyasette yükselirken bir medya imparatorluğu da kurmuştu. Gerçi Berlusconi İtalya siyasetindeki gücünü yıllar önce kaybetti ama anlaşılan, “kendi medyasını kurmak” deyince Türkiye’de bazı gazetecilerin aklına hâlâ o geliyor!

3. Hollywood dublajı havasında simultane çeviri

4. ‘Mersinli sahte Trump’

Sözün bittiği yer… (Edit: Alttaki ekran görüntüsü sosyal medyada çok yayıldı ama Malumatfuruş’a göre, buradaki tuhaf durum, A Haber’in sahte bir hesabı gerçek sanmasından kaynaklanmadı. Yanlışlık, Google Çeviri kaynaklı.)

5. İktidar medyasının kaos tellallığı

Son olarak bugünün gazetelerine bakalım. İktidara yakın medyanın büyük bölümünde ABD seçim sistemi eleştirildi. Yeni Şafak’ın başlığı ise Hürriyet’in yıllar önce attığı “411 el kaosa kalktı” manşetini hatırlattı.

Donald Trump cephesi seçim sonuçlarını ABD Yüksek Mahkemesi’ne götüreceğini açıklasa da, aradaki oy farkı, yeniden sayım ve benzeri yollarla ibreyi çevirmeye yetmeyecek kadar büyük. Joe Biden farkın yeterince küçük olduğu bazı seçim bölgelerini kaybetse bile genel sonuç değişmeyecek gibi görünüyor.

Anketçiler çuvalladı, ABD medyası fena değildi

Bu durumda ABD’de gerçekten kaos yaşayan bir kesim varsa, o da anketçiler… Çünkü 2016’da olduğu gibi yine yanıldılar. Birçok seçim bölgesinde, kamuoyu yoklamalarındaki hata paylarının çok üzerinde veya altında sonuçlar alındı.

Buna karşın ABD medyasının, istisnalar bir yana, seçim günü genel olarak iyi bir sınav verdiğini söylemek mümkün. Örneğin “yandaş” diye nitelenen Fox News kanalı bile Trump’ın erken zafer açıklamasını verirken izleyicilerini uyardı.

Başkan Trump sahadaki gerçekleri yansıtmadığı halde bu zafer konuşmasını yaparken, Fox News sunucusu Chris Wallace “Bu son derece tehlikeli… ABD Başkanı şu anda ateşe benzin döküyor. Söylediği eyaletlerde aslında seçimi kazanmış değil” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – TÜRKİYE’DE SEÇİM SONUÇLARI NASIL GÖRSELLEŞTİRİLEBİLİR

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği