Haber

Akıllı telefon ve bilgisayara bandrol zorunluluğu getirildi

Cep telefonlarının en az yüzde 6 zamlanması bekleniyor. Zamlı fiyatlar tüketiciye bir ay içinde yansıtılacak.

İnternet yoluyla radyo ve TV yayını alabilen cihazlar TRT bandrolü uygulaması kapsamına alındı. Kararın cihaz fiyatlarını arttırması bekleniyor.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısındaki Bakanlar Kurulu kararına göre, “internet bağlantısı vasıtasıyla doğrudan veya herhangi bir yazılım veya donanım ilavesiyle radyo ve TV yayınlarını alabilen” cihazlar yüzde 6 oran üzerinden TRT bandrolü uygulamasına tabi olacak.

Bu kapsamda, daha önce bandrol uygulamasına tabi olmayan cep telefonları yüzde 6 -7 oranında, tablet ve bilgisayarlar da yüzde 2-3 oranında TRT bandrolü uygulamasına tabi tutulacak. Bu da akıllı telefonların en az yüzde 6 civarında zamlanacağını gösteriyor. Örneğin 2 bin liralık bir akıllı telefonun yeni dönemdeki satış fiyatının en az 2 bin 120 olacağı tahmin ediliyor.

Reuters’in haberine göre radyo ve televizyonlardaki mevcut yüzde 16’lık TRT bandrolü uygulanması ise değiştirilmedi.

Peyderpey yansıyacak

Hürriyet’ten Ahmet Can’ın haberine göre Türkiye’deki akıllı telefon ithalatçıları, stoklarını en geç 3-4 haftada bir yeniliyor. Bilgisayarlar da ise bu süre daha uzun. Önceki gün itibariyle yurtdışından stok çekmiş şirketler bandrol ücretinden etkilenmedi. Ancak stokların bitmesiyle beraber Türkiye’de satışa çıkacak her model zamlanmaya başlanacak. Sektör yetkililerinin paylaştığı bilgilere göre akıllı telefonlara TRT bandrol ücreti en geç bir aya kadar yansıyacak. Bilgisayarlar ve tabletlerde ise 3 ay içinde zamlı fiyatlar görülmeye başlanacak.

‘En pahalısı bizde’

Teknoloji sektöründe 27 yıldır dağıtıcı olarak faaliyette bulunan Index Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, TRT bandrollerinden önce bir akıllıBilgisayar, tablet ve akıllı ceplerden bandrol alınacak
telefonda KDV hariç yüzde 42 civarında vergi olduğunu şu anda bu rakamın yüzde 50’ye yaklaştığını ifade etti. Bilecik, “Bu artış ister istemez tüketiciye yansıtılan fiyatları yüzde 7 civarında etkileyecek. Pazarın büyük kısmı ithal ürün olduğu için süreç içinde tüketiciye yansıtılacak. Bu artışla beraber akıllı telefonları en pahalıya satan ülke konumuna geleceğiz. Böyle bir unvana gerek yoktu” diye konuştu.

Mustafa Kuleli

1985, İzmir doğumlu. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Duvar, Diken, NTV, IMC TV, TV8, Hayat TV ve Evrensel'de çalıştı. 2013’teki Gezi eylemleri sonrasında Gazeteciler Sendikası’na Genel Sekreter seçildi ve 28 yaşında ülkenin en genç sendika yöneticisi oldu. Şubat 2014’te fiziksel saldırıya uğradı ancak olay aydınlatılamadı. Sendikal faaliyeti nedeniyle IMC TV'den atıldıktan sonra tüm zamanını TGS’ye vermeye başladı. Sendika’nın yeni imaj, dil ve söylemini geliştirdi. Gazetecilik sitesi Journo’yu ve gazetecilere yeni medya becerileri kazandıran TGS Akademi’yi kurdu. 2019'da en yüksek oyla Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) yönetimine girdi.

Journo E-Bülten