Haber

Anonymous, WikiLeaks ile arasına mesafe koydu

Hacker kolektifi Anonymous, sızıntı sitesi WikiLeaks’in ‘tek adamlık bir Julian Assange gösterisi’ haline geldiğini iddia etti. Anonymous Twitter hesabında yapılan açıklamada, WikiLeaks’in artık kurucusunun kişisel meseleleriyle anıldığı savunuldu.

Geçtiğimiz günlerde, WikiLeaks’in sızıntılara erişim için kullanıcılardan ücret talep etmesi üzerine, WikiLeaks Kurucusu Julian Assange’ın da organik bağları bulunduğu hacker kolektifi Anonymous, kendi Twitter hesabı AnonymousIRC’de yaptığı açıklamada Assange’a ve WikiLeaks’e yönelik eleştirilerde bulundu. Anonymous’un açıklamasında dikkat çeken kısımlar şunlar oldu:

‘WikiLeaks’in ardındaki fikir, kamunun bilmesi gereken ama büyük şirketler ve hükümetlerce saklanan bilgileri kamuya sunmaktı. Ancak zamanla bu öncelikli amaç gittikçe daha arka plana atılır oldu ve artık tek duyduğumuz Assange’ın özel hayatı. Mesela geçen akşam Lady Gaga’yla yemek yemesi gibi. Bu, kendisi için müthiş bir şey olabilir ama bizi alakadar etmiyor. Bizler, hükümetlerin daha şeffaf olmasıyla ilgileniyoruz ve bunun için kamudan saklanan bilgi ve belgeleri ifşa ediyoruz’.

“Wikileaks’in gidişatından memnun değiliz”

WikiLeaks ise, yaptığı açıklamada tamamen bağışlarla ayakta durduğunu belirtti. Geçtiğimiz salı günü WikiLeaks’e girmek isteyen bazı kullanıcılar, bağış sayfası ile karşılamış, hatta bazıları bağış yapmadan sızıntılara erişememişlerdi. Kullanıcılardan büyük tepki toplayan bu değişiklik, WikiLeaks tarafından ‘yüksek maliyetli askeri mahkeme masraflarını karşılamak için’ denerek savunulmuştu.

Anonymous, açıklamasında WikiLeaks’in gidişatından memnun olmadıklarını, platformun sızıntılar ve ifade özgürlüğü meselelerinden çok Assange’ın özel hayatıyla gündeme gelmesinden rahatsızlık duyduklarını belirtti. Ancak, Assange’ın ABD’ye iadesine kesinlikle karşı olduklarını, kendisinin bir suçlu değil, yayıncı olduğunu savunmaya devam ettikleri de açıklamada yer buldu.

Anonymous ve WikiLeaks’in bu ayrılığı, WikiLeaks için çok önemli bir sızıntı kaynağından mahrum olmak anlamına geliyor.

Kaynak: Guardian

Journo E-Bülten