Uygulamalar Yeni Medya

Apple News büyüyor, büyütüyor

Apple News'in yayıncılar için sağladığı trafik oranı büyümeye başlıyor; ama ölçme ve maddi kaynağa çevirme konusunda sıkıntı hâlâ sürüyor.

NiemanLab’de yayınlanan bir habere göre Apple News nihayet başlangıçtaki sözünü yerine getirerek trafik bakımından yayıncıları beslemeye başladı. iOS 10’un Eylül ayında piyasaya sunulmasıyla birlikte birçok biçimsel yenilikle gelen Apple News’in yayıncılar için son dakika bildirimleri ve ücretli abonelik desteği de açıldı. Ancak birçok yayıncı için en çok öne çıkan değişiklik büyük miktarda artan trafik.

Örneğin CNN’in Ağustos ayında 5 milyon olan okuru, Eylül ayında Apple News üzerinden 36.5 milyon’a ulaşmış, sayfa görüntülemeleri de aylık 43 milyondan 274 milyon seviyesine varmıştı. CNN’in Yapım Sorumlusu Alex Wellen bunun kayda değer bir değişim olduğunu söylerken, Apple News’in CNN’in halihazırda artan trafiğine önemli katkıda bulunduğunu ifade etmiş, bildirimler konusunda da Apple News’in olumlu katkı sunduğunu belirtmişti. Bloomberg yetkilileri ise Apple News’te gerçekleşen bu yenilikten faydalandıklarını, içerik sayaçlarında %500 artış sağladıklarını vurguluyor ve öne çıkan içerikler bölümü ile son dakika bildirimleri sayesinde önemli bir trafik elde ettiklerini ifade ediyor.

Boston Globe gibi daha bölgesel olan kurumlar için ise uygulamanın yeni üyelik, bildirim, newsletter gibi özellikleri oldukça verimli. Boston.com’un trafik bağlamında yerel bir haber ulusal hale geldiğinde önemli görüntüleme elde ettiğini söyleyen Boston Globe Sosyal Medya Direktörü Matt Karolian bunun yüz binlerce tekil kullanıcı anlamına geldiğini iletiyor.

Şimdilik konuyla ilgili tek sorun ise, bu büyük trafik akışlarının çoğunlukla öne çıkan içerikler kısmından geliyor olması ve tüm yayıncıların bu alandan paylarını henüz yeterince alamamış olmaları. Buradaki endişeye rağmen her geçen gün Apple News ağına daha fazla yayıncı dahil olmaya devam ediyor.