Haber

Sınır ötesi araştırmacı gazetecilik fonu IJ4EU için başvuru zamanı

Avrupa’da sınır ötesi araştırmacı gazeteciliği teşvik etmek üzere kurulan IJ4EU fonu için bu yılki başvurular açıldı. Türkiye’den de hem serbest gazeteciler, hem de haber kuruluşları 14 Temmuz’a kadar IJ4EU’ya başvuruda bulunabiliyor. Toplam hibe miktarı 1.1 milyon euro.

Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) liderliğinde, Avrupa Gazetecilik Merkezi (EJC) ile Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi’nin (ECPMF) yönettiği Avrupa İçin Araştırmacı Gazetecilik (IJ4EU) fonunun iki kategorisi var.

Araştırmacı Gazetecilik Programı, medya kuruluşlarının başvurularına açık. Bu programda her bir projeye 50 bin euro’ya kadar hibe veriliyor. Projenin sınır ötesi bir gazetecilik araştırması olması gerekiyor. Başvurucuların bu kapsamda kuracağı ekibin üyelerinden en az ikisi Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülke veya İngiltere merkezli olmalı. Ayrıntılar ve başvuru formu, şu sayfada.

Serbest Gazeteci Destek Programı ise adından da anlaşılan bir işleve sahip. Ekip üyeleri konusunda ülkelere dair üstteki ölçüt burada da geçerli. Ayrıca ekip üyesi olan her serbest gazetecinin, kendi ülkesinde bir basın birliğine, meslek derneğine veya gazeteciler sendikasına üye olması gerekiyor. Bu programdaki hibe tutarı 20 bin euro. Ayrıntılar ve başvuru formu, şu sayfada.

Türkiye’den de medya kuruluşlarının ve serbest gazetecilerin uluslararası bir ekibin üyesi olarak başvurabileceği IJ4EU, uluslararası haber araştırmalarında hem AB içindeki, hem de AB dışındaki mesleki işbirliğini artırmayı amaçlıyor. İki programda da son başvuru tarihi 14 Temmuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – BAĞIMSIZ GAZETECİLERE 2 YENİ FON ÇAĞRISI

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten