Haber

23 Nisan 2020: Atatürk, Akit’in de sürmanşetinde

Her yıl Atatürk karşıtı en az bir provokasyona imza atan Yeni Akit gazetesi, reklam geliri daha cazip geldiğinden olsa gerek, bugün Atatürklü bir sürmanşetle çıktı.

Özellikle 10 Kasım’da Türkiye’de neredeyse herkes Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anarken, Yeni Akit, gazetenin birinci sayfasından, yazarlarının sütunlarından ve televizyonundan yayımladığı provokatif içeriklerle tepki çekmeyi huy edinmişti.

Bugün TBMM’nin 100. kuruluş yıl dönümünü kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ise Yeni Akit, bir Atatürk fotoğrafına birinci sayfasında, logosunun üstünde yer verdi. Turkcell’in Atatürklü bayram reklamı, iktidara yakın çok sayıda gazetenin sürmanşetinde çıktı.

Metinde, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına hediyesi bu büyük günü, yine hep birlikte kutlayalım” ifadesi yer alıyor.

Sosyal medyada, Akit’in reklam geliri uğruna kendi ideolojisini feda ettiği yorumları yapıldı. Bu arada Turkcell’in, aralarında en çok satan gazetelerden Sözcü’nün de bulunduğu birçok muhalif yayına reklam vermemesi de tepki çekti.

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.