Haber

Avrupa Basın Ödülü 2021 için başvuru zamanı

Haritadaki yıldızlar geçmişte Avrupa Basın Ödülü'nü kazanan ülkeleri, açık sarılar finale kalanları, lacivert ise yarışmaya katılan ama finale kalamayanları gösteriyor. Kaynak: European Press Prize
Avrupa Basın Ödülü (European Press Prize) için başvurular açıldı. ‘Araştırmacı Gazetecilik’in yanısıra “Seçkin Gazetecilik” ve “İnovasyon” ile “Kanaat” kategorilerinde de ödüle başvurmak mümkün. Son tarih 11 Aralık.

Avrupa Basın Ödülü Direktörü Thomas van Neerbos‘un Journo ile de paylaştığı duyuruya göre Avrupa Konseyi’nin “Avrupa” diye tanımladığı ve Türkiye’yi de içeren 47 ülkede çalışan gazeteciler, dört dalda ödül başvurusu yapabiliyor.

Haber dalında “Araştırmacı Gazetecilik” ile “Seçkin Gazetecilik” ve “İnovasyon” başlıklı üç ödül kategorisi var. Ayrıca “Kanaat” kategorisinde fikrî yorum niteliğindeki yapıtlar yarışıyor.

Aday olan gazetecilik yapıtlarının temelde yazılı malzemeye dayanması ve 5.000 sözcüğü geçmemesi isteniyor.

Başvurucuların haberlerini herhangi dile çevirmesi şart değil. Türkçe dâhil özgün dilinde başvuru dosyasına eklenebilen yapıtlar arasından uzun listeye kalanları, yarışma kurulu kendisi tercüme ettirecek.

Avrupa Basın Ödülü (European Press Prize) 2021 başvuruları için son tarih 11 Aralık. Kazananlar gelecek yıl başında açıklanacak.

Ayrıntılar ve başvuru formları ise şu sayfada.

‘Bu mesajı çevrenizdeki cesur gazetecilerle paylaşın’

Neerbos, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Nitelikli gazeteciliği sergilemek; insanların, sağlık sisteminin, toplumların ve ekonomilerin baskı altında olduğu bu salgın günlerinde daha da önemli. Böyle zamanlarda uzun soluklu hikâyeleri, can güvenliğimizi tehdit etmeyen gelişmeleri ve bizden çok uzakta olan insanları kolayca gözden kaçırabiliriz. Kapalı kapıların ardında ve iç mekânlarda geçen bugünlerde insanlık ve birliktelik hikâyeleri için farklı yerlere bakmak daha da önem kazandı. Bu mesajı çevrenizdeki cesur gazetecilerle paylaşmanızı, gerekirse onlar için tercüme etmenizi ve o gazetecilik işini bize göndermenizi diliyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – AVRUPA BASIN ÖDÜLÜ 2019 KAZANANLAR LİSTESİ

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.

E-Posta Aboneliği