Haber

Avrupa’daki gazeteci sendikaları: TGS’nin yanındayız

65. yaşını kutlayan Türkiye Gazeteciler Sendikası’na Avrupa’nın farklı ülkelerindeki gazeteci sendikalarından destek ve dayanışma mesajları geldi. TGS’nin mevcut politik atmosferde kısıtlı imkânlarla başardıklarının örnek alındığını belirten kardeş sendikalar, Türkiye’deki gazetecilerin cesaretine özellikle vurgu yaptı.

“Uzun yıllar boyunca TGS ile yakın bir temas kurdum ve hem basın özgürlüğü hem ekonomik-sosyal haklar alanında çalışmaktan vazgeçmeyen yöneticilerinin mücadeleci ruhunu hayranlıkla izledim. Her dönem görevlerini layığıyla yapmaya çalıştılar ve bugün yaşadığımız en zor şartlarda bile asla pes etmiyorlar. Üstelik kendilerini hiçbir zaman ulusal düzeyde sınırlamayıp Avrupa ve dünya liginde de aktif oyuncular oldular.
TGS yöneticilerinin bu adanmışlığı, Türkiye’de mücadele içindeki ve benim de naçizane takdirlerimi sunmak istediğim gazetecilere hürmetendir. IFJ’nin TGS aktivistlerine ve Türkiye’deki gazetecilere daima destek vereceğine emin olun.”
Philippe Leruth
Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) Başkanı

“TGS, sadece işlerini yaptıkları için cezaevine gönderilen gazetecilere sahip çıkarak, örgütlenmesini güçlendirerek, aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği ve gençleşmeyi sağlayarak, kendisini yenileyerek, her zaman üyelerine odaklanarak çok zor bir dönemde olağanüstü başarılar elde ediyor. Tüm iyi dileklerimiz sizinle.”
Mogens Blicher Bjerregård
Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkanı

“25 yılı aşkın süredir Belçika’da gazeteci ve sendikacıyım. Ancak ilk kez 2013’te, TGS’ye ilk ziyaretim sırasında gazetecilikte gerçek cesareti keşfettiğimi gördüm. Ve Türkiye’deki üyemizle gurur duydum. Size yönelik baskı büyürken bu gurur da büyümüştür. Brüksel’de hemen her gün, sizi desteklemek için daha fazlasını yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Eski Avrupa’nın gazeteci örgütleri sosyal haklarımızın geriletilmesini sadece yavaşlatabilirken TGS’nin yeni kazanımlar elde etmesi tüm kıta için bir örnek. Avrupa Gazeteciler Federasyonu, TGS’yi bağlı kuruluşları arasında saymaktan gurur duyuyor. Umarım en az bir 65 yıl daha bizimle kalırsınız!”
Ricardo Gutiérrez
Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Genel Sekreteri

“TGS’yi, üyelerini ve yaşadıklarını biliyorum. 15 Temmuz’dan bu yana Türkiye’de gazetecilik yapmak artık daha zor. Dünyadaki birçok meslektaşım, Türkiye’de özgür medya ortamı ve ifade özgürlüğünün tesis edilmesi için savaşmaya devam ediyor. Biz de IFJ olarak sonuna kadar yanınızdayız.”
Anthony Bellanger
Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) Genel Sekreteri

“TGS üye ve yöneticileri ile 2010’da İstanbul’daki EFJ Genel Kurulu’nda bir araya geldim ve şaşırdım: Kendilerini en iyi şekilde gazetecilik yapmaya adamışlardı. Tüm engel ve tehditlere rağmen! Üstelik o dönemde 40 civarı meslektaşımız hapisteyken… Onlarla birlikte olmaktan gurur duydum ve aynı basın özgürlüğü ve demokrasi vizyonunu paylaştım. Takip eden yıllarda da asla vazgeçmediklerini gördüm. TGS’nin büyük çabası ve uluslararası dayanışmanın Türkiye’yi tam bir medya özgürlüğüne taşıyacağına eminim.”
Joachim Kreibich
Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) Başkanvekili

“65 çoğu insan için emekli olmayı umduğu yaş ancak TGS’ye bakınca bu akla gelen son şey. Tüm dünyada yaşlanan ve güçten düşen sendikal hareketin tersine, sizin genç ve dinamik kadrolarınız geleceğimiz ve mesleğin geleceği için savaşta en ön safta. Cesaretiniz, inatçı kararlılığınız ve sahip olduğunuz mizah duygusu, bu mücadeleyi kazanmanıza yardımcı olmaya devam edecektir. Yolculuğunuzun bir bölümünü paylaşabilmek bile bir ayrıcalık. Gelecek sizin.”
Oliver Money-Kyrle
Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) Genel Sekreter Yrd.

“Sendika deyince insanlar meselenin zamlar, çalışma koşulları ve toplusözleşme ile ilgili olduğunu düşünür ancak sendikal örgütlülükle basın özgürlüğü arasındaki bağı pek görmezler. Türkiye’de yaşananlar sendikalaşmanın sadece ekonomik haklar için gerekli olmadığını maalesef çok acı bir şekilde kanıtladı. Türkiye’de gazeteciler işlerini düzgün yaparak herkesin hakkını savunmaya çalışırken kendi özgürlüklerini kaybeden insanlar oldu. Onların sendikası da görevini yapıyor ve bu nedenle gazetecilerin yanı başında. TGS faaliyetiyle sadece basın özgürlüğünün değil sendika fikrinin de savunucusu olduğunu her gün kanıtlıyor.”
Yannis Kotsifos
Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Yönetim Kurulu Üyesi

“TGS, sadece Türkiye medyasının en eski ve en büyük sendikal örgütü değil aynı zamanda hem EFJ’nin güvenilir bir ortağı hem de yetenekli ve neşeli meslektaşların çatısı. Almanya Gazeteciler Cemiyeti açısından ise, Türkiye’deki çalışma koşulları ve cezaevindeki gazetecilerin durumu hakkında değerli, güvenilir bir bilgi kaynağı. Son yıllarda TGS’yi yeniden ayağa kaldıran yeni kuşak gazetecilere ve genç aktivistlere şahsen hayran olduğumu itiraf etmeliyim. Gerçekten hepimizin desteğini hak ediyorlar.”
Andreas Bittner
Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Yönetim Kurulu Üyesi

“Avrupa’daki medya çalışanları ve meslek örgütleri, gazetecilerin özgürlüğü ve hakları için mücadelenizde sizinle birlikte. Cesaretiniz birçok meslektaş için meslek onuru mücadelesine bağlılık sembolü haline geldi. Sizinleyiz. Lütfen pes etmeyin. Sizi desteklemek için elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza inanın. Gazetecilere yönelik baskı ve tutuklamaların üstesinden gelmenin yegâne yolu dayanışmadır.”
Nadezhda Azhgikhina
Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkan Yardımcısı

“Sizi tanımlayan kelime mücadele. TGS’nin daha da güçleneceğine ve harika işlerine devam edeceğine eminim. Siz bizim herkese gösterdiğimiz biricik örneğimizsiniz.”
Renate Schröder
Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Direktörü

“TGS, yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada ifade özgürlüğü mücadelesinde önemli bir ses. Üstelik sendikanız Türkiye’deki gazetecilerin bireysel durumuna dikkat çekerken daha büyük resmi göstermeyi de başarıyor.
TGS ‘Gazetecilik suç değildir’ sloganıyla Türkiye’nin gelecek kuşaklardaki bağımsız gazetecilerine bir yol açacağını her gün tekrar tekrar ispatlıyor.”
Jonas Nordling
İsveç Gazeteciler Sendikası (SJF) Başkanı

“Gazeteciler Almanya’da da basın özgürlüğü ile demokrasiyi savunmak için mücadele ediyor ve meslektaşlarının çalışma koşullarını iyileştirmeye çalışıyor. Bu nedenle, TGS ve üyelerinin bu göreve son derece zor şartlar altında ısrarla devam etmesini büyük bir saygı ve hayranlıkla izliyoruz. Türkiye’deki dostlarımız ve meslektaşlarımızla dayanışma içinde olmaya ve değerli çalışmalarını desteklemeye devam edeceğiz.”
Peter Freitag
Almanya Gazeteciler Sendikası (DJU in ver.di) Başkan Yrd.

“TGS son yıllarda karşılaştığım en cesur sendika. Bu erkek ve kadınlar hedef gösterilme, işten atılma ve hapsedilme gibi tehlikeler yanı başlarında olduğu hâlde, ülkeleri günden güne otoriterleştiği hâlde özgür gazetecilik için mücadele ediyor. Türkiye’deki gazetecilerin böyle aktif, çağdaş ve mücadeleci bir sendikası olduğu için çok şanslıyız. TGS’ye ve üyelerine cesaretleri için çok teşekkürler.”
Martine Simonis
Belçika Gazeteciler Cemiyeti (AJP) Genel Sekreteri

“İşyerinde sendikal hakları savunma ve özgür gazetecilik için mücadeleyle geçen TGS tarihiyle gurur duyuyoruz. Geçmiş 65 yıl kolay değildi ve Sendika hâlâ mücadelenin en ön safında olduğu için takdiri hak ediyor. Temel insan haklarının ve sendikal hakların saldırı altında olduğu, hatta Sendika’nın kendisinin tehdit altında olduğu bir dönemde karşılaştığınız zorluklar muazzam. Üyeleriniz büyük bir cesaret gösteriyor ve kişisel olarak fedakârlıklar yapıyor. Tam da bu sayede Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın gelecekte daha güçlü olacağından eminim.”
Barry White
Ulusal Gazeteciler Sendikası (NUJ-Birleşik Krallık & İrlanda)

“Türkiye’deki basın sektörünün en büyük ve en köklü sendikası olan TGS’ye sıcak selamlarımızı gönderiyoruz. Hükümetin, medya çalışanlarına yönelik acımasız saldırılarına karşı verdiğiniz zorlu mücadeleyi takip ediyoruz. Kıbrıslı gazeteciler olarak dayanışmamızı ilan ediyor, her zaman yanınızda olmaya söz veriyoruz.”
Christos Christofides
Kıbrıs Gazeteciler Sendikası (UCJ) Genel Sekreteri

“Basın özgürlüğü ve medya çalışanlarının işçi haklarının korunması gibi sorunlar küresel öneme sahip. Böylesine zor bir dönemde bu alanda önemli bir tecrübeye sahip Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın kuruluş gününü tebrik ediyoruz. Kardeş ülke Türkiye’nin medya alanındaki durumunu, aynı zamanda sizin bu konudaki kapsamlı çalışmalarınızı sürekli takip ediyoruz. Başarılarınızın devamını diliyoruz.”
Mushfig Alasgarlı
Azerbaycan Gazeteciler Sendikası (JuHİ) Başkanı

“Medya ve ifade özgürlüğü uğruna verdiğiniz cesur mücadeleyle gurur duyuyoruz. İş birliği ve dostluğumuzun gelecek yıllarda da devam etmesini diliyoruz.”
Hege Iren Frantzen
Norveç Gazeteciler Sendikası (NJ) Başkanı

“Türkiye’de gazeteciler, güvenliklerinin tehdit altında olduğu, eleştirel haberciliğin sistem tarafından hapsedilerek cezalandırıldığı bir dönemi yaşıyor. Gazeteciler haberlerinden dolayı hapis yattığı sürece demokrasiden bahsedemeyiz. Çünkü gazetecilere yönelik saldırı aslında herkesin ifade özgürlüğüne ve kamuoyunun bilgi edinme hakkına yöneliktir. Türkiye’deki meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını diliyoruz. Saygı, destek ve dayanışma duygularımızı iletiyoruz.”
Dragan Sekulovski
Makedonya Gazeteciler Cemiyeti (AJM) Yöneticisi

“Gazetecilik mesleğinin haysiyeti için mücadele eden Türkiye Gazeteciler Sendikası’na samimi desteklerimizi sunuyoruz. Bütün dünya, Türkiye’de gazeteci olmanın tehlikeli olduğunu bilir. Hapishanede bulunan 160 gazeteci ile dayanışma göstermek de eşit derecede tehlikeli çünkü bu insanlar adaletsizlik, yolsuzluk ve ülkenin çözülmesi gereken sorunları hakkında konuştukları, yazdıkları için cezalandırılıyorlar. Sendikanız Avrupa’daki en aktif örgütlerden biri ve son yıllarda üye sayınızda görülen artış hayranlık uyandırıcı.Yaşasın sendikal mücadelemiz!”
Dragana Čabarkapa
Sırbistan Gazeteciler Sendikası (JUS – SINOS) Başkanı

“Türkiye’deki gazeteciler insan haklarının gerçek savaşçılarının ve hakları için mücadele eden meslektaşlarının saygısını tam olarak hak ediyor. Ortak mesleğimize ve ortak değerlerimize olan bağlılığınızı defalarca kanıtladınız. Tüm dünyada gazetecilik zor zamanlardan geçiyor. Türkiye ve Rusya da bundan âzâde değil. Ancak, Türkiye’deki dostlarımız haklarını ve haysiyetlerini savunan örgüt olan TGS’ye her zaman güvenebilir.”
Timur Shafir
Rusya Gazeteciler Sendikası (RUJ) Genel Sekreteri

“Gerçek bir gazeteci ve sendikacı olmak hiçbir ülkede kolay değil. Ancak bu son zamanlarda Türkiye’de çok daha zor. Kovuşturmalar ve tutuklamalar sürerken meslektaşlarımız ne gazetecilikten ne de sendikalarından vazgeçiyor. Bu genç ve özverili insanlar, ifade özgürlüğü mücadelesinin Türkiye için nafile bir çaba olmadığının ve gazetecilerin eninde sonunda normal koşullar altında çalışacağını kanıtlıyor.”
Marijana Camović
Karadağ Medya Sendikası Başkanı

“Türkiye’de Erdoğan rejiminin yarattığı yıkım, Türkiye’nin kontrolü altında olan Kıbrıs’ın kuzeyini de şüphesiz etkilemektedir. Günden güne gericileşen ülkelerde sendikaların güç birliği yapması, emekçilerin beraber hareket etmesi bir lüks değil, mecburiyettir.  Türkiye’deki emekçilerin sorunlarına çözümler getirmek, Kıbrıs’taki emekçilerin de sorunlarını aşmamızda bizlere ışık olacaktır. Sorununuz sorunumuz, üzüntünüz üzüntümüzdür! Önümüzdeki yıllarda basın emekçileri özelinde tüm emekçilerin daha refah bir toplum içinde yaşamasında oynayacağınız role olan inancımızla nice 65 yıllara TGS!”
Ali Kişmir
Kıbrıs Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı

“Türkiye’de gazetecilerin ve sendikal hareketin karşılaştığı muazzam güçlüklerin farkındayız. Türk hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından medyaya yapılan baskıya karşı TGS’nin adalet ve basın özgürlüğü için verdiği mücadeleyi destekliyoruz.
Güçbirliği içinde büyümeye devam edeceğiz.”
Seamus Dooley
Ulusal Gazeteciler Sendikası (NUJ-Birleşik Krallık & İrlanda) Genel Sekreteri

“Böylesine muazzam bir düşmanlık karşısında bile mücadeleyi sürdürmenize, cesaretinize ve sabrınıza hayranız. Mücadeleniz mücadelemizdir.”
John Toner
Ulusal Gazeteciler Sendikası (NUJ-Birleşik Krallık & İrlanda)

Mustafa Kuleli

Mustafa Kuleli

1985, İzmir doğumlu. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Türkiye medyası için basılı, görsel ve dijital alanda çalıştı. 2013’teki Gezi eylemleri sonrasında Gazeteciler Sendikası’na Genel Sekreter seçildi ve 28 yaşında ülkenin en genç sendika yöneticisi oldu. Şubat 2014’te fiziksel saldırıya uğradı ancak olay aydınlatılamadı. Sendikal faaliyeti nedeniyle işten atıldıktan sonra tüm zamanını TGS’ye vermeye başladı. Sendika’nın yeni imaj, dil ve söylemini geliştirdi. Gazetecilik sitesi Journo’yu ve gazetecilere yeni medya becerileri kazandıran TGS Akademi’yi kurdu. 2019'da en yüksek oyla Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) yönetimine girdi.

E-Posta Aboneliği