Haber

BBC kararlı: Yavaş haber yalan haberi yenecek

Britanya kamusal yayın kuruluşu BBC, haber merkezindeki yalan karşıtı birimle, yanlış bilgilerin Internet’te yaygınlaştırılmasıyla mücadele konusunda bir adım daha attı.

Editöryal Direktör Jamie Angus’ın aktarımına göre, şimdiye dek yarım düzine insan ekibe atandı ve bu sayının iki katına çıkması planlanıyor. Ekibin amaçları arasında; doğrulanmamış haberler üzerinde çalışmak, ‘Reality Check’ alt markası ile yayınlanan ve AB Referandumu sırasında BBC tarafından tanıtılan ayrıntılı metin formatındaki makaleleri ve videoları oluşturmak yer alıyor.

BBC’de iş akışını değiştiren sorular

Digiday’in haberine göre Angus, araştırmacı ekibin hangi konuya odaklanacağına karar verilmesinin her sabah gerçekleştirilen toplantıların ana gündemi olduğunu belirtiyor. Tüm bilgilerin gerçekliğini kontrol için sorulması gereken soruların çeşitliliğinin ise iş akışını değiştirdiğini söylüyor.

‘Reality Check’ formatının büyümesi, kurumun ‘yavaş haber’ dediği içerikleri üretme konusundaki kararlılığı ile el ele giden bir süreç. Bu süreçte derinlemesine metin parçaları ve videoların yanı sıra, veri görselleştirme ve istatistik eşliğinde daha birçok içerik üretileceği belirtiliyor.

Journo E-Bülten