Haber

Bill Gates: Medyaya ihtiyacımız yok denmesi korkutucu

ABD'de ifade özgürlüğü ve gazetecilerin durumu her geçen gün daha tartışmalı hâle gelirken bilişim sektörünün en önemli isimlerinden Bill Gates haber medyasına sahip çıktı.

ABD haber medyası, kamu güveninin düşük seviyelerde olması ve Cumhuriyetçi Parti ile Beyaz Saray’ın saldırıları yüzünden sıkıntılı günler yaşıyor. ABD Başkanı Donald Trump, gazetecilere “dünyadaki en dürüst olmayan insanlar” diye seslenip gazetecilerle savaşının süreceğini söyledi. Beyaz Saray Stratejisti Stephen Bannon ise medyanın “çenesini kapatması” gerektiğini ve medyayı “muhalefet partisi” olarak nitelendirdiğini söyledi. Ancak Bill Gates böyle düşünmüyor.

‘Medya olmadan demokrasiye sahip olamazsınız’

Söz konusu medya olduğunda sesi çıkan yalnızca Cumhuriyetçi Parti veya Beyaz Saray değil. Örneğin, Bill Gates’e göre işler Beyaz Saray’dan göründüğü gibi değil. Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın yıllık mektubunun yayınlanmasıyla ilgili Quartz’a verdiği röportajda Bill Gates, haber medyasının politikacıları vaatlerinden sorumlu tutma ve seçmenlere politikaları değerlendirmeye yardımcı olma konusundaki öneminden bahsetti. Ünlü milyarder, “böyle bir medya işlevi olmadan demokrasiye sahip olamazsınız” dedi.

“Medyaya ihtiyacımız olmadığını söyleyen her kimse, bu biraz korkutucu” ifadesini kullanan ve medyayı çok geniş bir biçimde, seçmenlerin söylenenleri değerlendirmesine yardımcı olan kurum olarak tanımlayan Gates, medya olmaksızın seçmenlerin birçok konudan bihaber olacağını ve bu işlevin demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu belirtti.

Gates ayrıca, medyanın tarafsızlığının bir idealden ibaret olduğundan ve nötr olmanın zorluklarından bahsetti. Gates, birçok medya grubunun daha aktif olması gerekliliğini vurgularken, yeni dijital teknolojilerin bu konuda avantaj sağladığını söyledi.


Wiki’de Bill Gates:

William Henry ‘Bill’ Gates (d. 28 Ekim 1955, Seattle), ABD’li yazar, yazılımcı, girişimci, yatırımcı ve iş adamı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Gates, Microsoft şirketinin kurucularındandır ve şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Gates, Ağustos 2016 itibarıyla 90 milyar dolar net varlık ile dünyanın en zengin insanıdır.

E-Posta Aboneliği