Haber

Dijital araçlar: Canva’nın video editörü yayında

Gazetecilerin en çok kullandığı grafik tasarım platformlarından olan Canva’da artık video düzenlemek de mümkün.

Sydney merkezli şirket, Canva Video Suite adlı yeni özelliklerini tüm dünyada erişime açtı. Böylece Canva kullanıcıları artık sabit ve animasyonlu görsellerin yanı sıra, bu platformda video da üretebilecek.

Web, masaüstü ve mobil sürümleri ücretsiz olarak kullanıma sunulan Canva Video Suite’te video düzenleme, kayıt ve ortak çalışma araçları bulunuyor. Resim ve animasyonlu görsellerde olduğu gibi videolarda da şablonlar üzerinden üretim ve düzenleme yapmak mümkün.

Canva yetkilisi Mitch Holmes, perşembe günü Product Hunt’ta yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

  • Canva Video Suite, herkese profesyonel kalitede videolar tasarlayıp yayımlama gücü veren uçtan uça bir video üretim ürünü… Kişiselleştirilebilir binlerce video şablonu var. Canva ile neredeyse her türden videoyu işiniz için veya oyun niyetine basitçe yaratabilirsiniz. TikTok Reklamlar, YouTube Sets, ofis videoları, yeni yıl kutlamaları gibi her türden şablonlar sunuyoruz.
  • Sahne temelli yeni editörümüz, video üretimini öğrenmenizi kolaylaştırıyor. Tek katmanlı zaman çizgisi; sahnelerin kolayca sıralanmasını, uzatıp kısaltılmasını, bölünmesini sağlayıp bir hikâye oluşturmayı basitleştiriyor.
  • Çoklu ses kaydı desteği var. İster kendi kayıtlarınızı yükleyerek, isterseniz medya kütüphanenizden faydalanarak videolarınızı müzik, ses efektleri ve anlatımla zenginleştirebilirsiniz. Ekranınızı ve tarayıcı sekmenizi Canva içinde doğrudan kaydedebilir veya kameranızı kullanabilirsiniz. Video mesajlar ve rehber videolar için ideal. Bir videoyu üretirken farklı kullanıcılarla gerçek zamanlı işbirliği de mümkün.

 

Canva’nın temel özellikleri ve medya kütüphanesindeki unsurların önemli bir kısmı ücretsiz. Ücretli sürümü de, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara ücretsiz olarak sunuluyor.

2018 yılında 1 milyar dolar değerlemeye ulaşarak Avustralya’nın “tek boynuzlu at” (unicorn) unvanını kazanan ilk teknoloji şirketlerinden biri olan Canva, geçen ayki yatırım turunun ardından değerini 40 milyar doların üstüne çıkardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – GOOGLE EARTH STUDIO NASIL KULLANILIR?

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği