Bilişim Haber

AP haber ajansı en detaylı COVID-19 veri setini erişime açtı

ABD merkezli Associated Press haber ajansı, yeni tip koronavirüsten kaynaklanan COVID-19 hastalığının bu ülkedeki dağılımını gösteren en kapsamlı veri setini herkesin erişimine açtı.

COVID-19 konusunda dünya çapında en ayrıntılı şekilde veri toplayıp halka açan kurumlardan biri, ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi. Associated Press (AP) haber ajansı ise bu kurumun ham verilerini alıp ABD’de ilçe düzeyinde nüfus ağırlıklarına göre düzenledi.

ABD son günlerde COVID-19 salgınının dünyadaki merkez üssü hâline gelmişti. AP’nin data.world internet sitesi üstünden ücretsiz hesapla erişime açtığı veri seti sayesinde bu ülkede ilçe ilçe son durum vaka ve ölü sayıları izlenebiliyor.

Bu sayede örneğin New York’un Queens ilçesindeki “Corona” adlı mahallenin, salgının yerel merkez üslerinden biri olduğu görülebiliyor.

Bu veri setini 45 dakikada bir güncelleyen AP, haber sitelerine gömülebilecek etkileşimli bir görselleştirme de sunuyor. Haber ajansı, 16 Nisan’da düzenlenecek bir webinarda COVID-19 veri setlerinin gazetecilikte nasıl kullanılabileceğini anlatacak.

Türkiye’nin verileri de var

Bu arada data.world internet sitesi üzerinden, Türkiye’yi de içeren diğer COVID-19 veri setlerine de ulaşmak mümkün. Hemen hepsi Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirdiği resmi sayılara dayansa da, bu veri setleri yine de bir katma değer sağlıyor.

Bunun nedeni, Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesindeki COVID-19 sayfasında günlük verilerin tablo hâlinde güncellenmemesi.

Bakanlık bunun yerine sadece o günün sayılarını ve ayrıca kronolojik gidişatı gösteren bir grafiği yayımlıyor. data.world gibi mecralardaki veri setlerinde ise bu sayıların tamamı gün gün, yeniden işlenmeye veya görselleştirmeye uygun bir formatta bulunabiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – GOOGLE DATASET SEARCH İLE VERİ SETİ ARAMA

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten