Haber

Darbe girişimi ardından sosyal medya ne düşünüyor?

15 Temmuz darbe girişimi gecesi ve takip eden günlerde yaşananlar Poltio‘da kullanıcılar tarafından oya sunuldu ve sorulara verilen yanıtlarla sosyal medyadaki eğilimler ortaya çıktı. Sonuçlara göre kullanıcıların yüzde 90’ı darbeye karşı, kamuoyunun neredeyse tamamı er ve erbaşların suçsuz olduğunu düşünüyor ve büyük çoğunluk idam cezası ile silah serbestisinden yana değil.

Anketlerde son durum şöyle:

– Sosyal medyada darbeye karşıtlık oranı yüzde 90.

– Darbe girişimi gecesi en hakim duygu üzüntü ve korku oldu. Kadınlar erkeklere oranla daha çok üzüldü.

– Kamuoyunun neredeyse tamamı er ve erbaşların suçsuz olduğunu düşünüyor. Rakam yüzde 93.

– İdama çoğunluk “hayır” diyor. Evet diyenler yüzde 34’te kalıyor. İdam karşıtlığı kadınlarda daha güçlü. Kadınların yüzde 75’i “hayır” diyor, erkeklerdeyse bu oran yüzde 63.

– Ruhsatlı silah çıkışına evet diyenler yüzde 13. Burada ortalamayı erkekler yükseltiyor. Yüzde 87 karşı. Erkeklerde evet diyenler yüzde 15’ken kadınlarda sadece yüzde 7.

– Yaşananların ardından bir depresyon araştırması da yapılmalı. Hakim duygunun karamsarlık olduğu gözleniyor. Ortalama yüzde 68 geleceğe dair karamsar olduğunu söylüyor. Karamsarlık kadınlarda özellikle çok yüksek. Sadece kadınları ele alırsak karamsarlık oranı yüzde 77’ye çıkıyor.

(Fotoğraf: Reuters)

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.