Haber

Dündar ve Gül basına kapalı davada hâkim karşısında

Fotoğraf: REUTERS/Osman Orsal
Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılanmasına İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediliyor. Mahkeme duruşmaya gizlilik kararı getirdiği için dava basına kapalı.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül hakkında Adana’da durdurulan MİT tırlarıyla ilgili haberler ve fotoğrafların yayınlanmasıyla ilgili davanın ilk duruşması 25 Mart’ta Çağlayan Adliyesi’nde görülmüştü.

İlk duruşmada davaya kısa süre atanan Savcı Evliya Çalışkan, duruşmanın izleyiciye kapalı devam etmesi talebinde bulunmuştu. Hâkim savunma makamının itirazlarına rağmen duruşmaların gizli yürütülmesine hükmetmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MİT avukatlarının davaya müdahil olma talepleri de kabul edilmişti. Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül hakkında “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme, devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama, cebir ve şiddet kullanarak T.C Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etme ve silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme” ile suçlanan gazeteciler hakkında bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İlk duruşmayı çok sayıda gazeteci, meslek örgütü temsilcisi ve yabancı diplomatlar da izlemiş, konsolosların davayı izlemesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisini çekmişti.

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği