Haber Web

Dünya Halleri ‘hoşçakalın’ dedi

Yaklaşık beş yıldır teknoloji başta olmak üzere birçok alanda dünyada yaşanan gelişmeleri takipçilerine aktaran Dünya Halleri sitesi, yayın hayatına son verdiğini açıkladı. Sitenin kurucusu Serdar Kuzuloğlu, “Geldiğimiz noktada ortaya çıktı ki, ulaştığımız günlük ortalama 30 – 40 bin ziyaretçi bandındaki (ülke nüfusuna kıyasla son derece az fakat kıymetli) kitle, hayallerimize ulaşmaya yetmiyor” dedi.

Dünya Halleri’nde 2 Kasım 2014’ten bugüne dek 6 bin 363 haber yayımlanmıştı. Sitenin teknoloji ağırlıklı ve “Haftalık Özet” başlıklı her pazar yayına giren bir içerikle başlayan yayını, spor ve pazarlama iletişim özetlerinin yanı sıra sanattan otomotive farklı alanları da bünyesine katarak yıllar içinde gelişmişti.

Kurucusu Serdar Kuzuloğlu, alanında Türkiye’nin en istikrarlı ve zengin içerikli dijital yayını olan Dünya Halleri‘nde bugün yayımladığı “Hoşçakalın” başlıklı mesajla sitenin yayınının sonlandırıldığını duyurdu.

Haftalık Özetler’de yer verdiği İngilizce bağlantıları birçok okurun takip edemediğini görünce, kendi iş yoğunluğunu da düşünerek site için bir çeviri ekibi kurduğunu belirten Kuzuloğlu, “Pek çok emsalinin aksine, yer verdiği gelişmelerin kaynaklarını paylaşan, tuzak başlık aldatmacalarına girmeyen, foto galerilerle çile çektirmeyen, mümkün olduğunca tarafsız, ön yargısız bir yayın politikası izledik” diye yazdı.

Kuzuloğlu, reklamsız bir yayın politikasını tercih ettiklerini, çok teklif edilmesine rağmen hiçbir ücretli içerik yayınlamadıklarını ve sponsorluk desteği sunan iki şirket haricinde sayfalarında hiçbir reklam yer almadığını vurguladı.

‘Kendi maddi imkânlarımla yürütebileceğim eşiği aştı’

“Ne var ki geldiğimiz noktada ortaya çıktı ki, ulaştığımız günlük ortalama 30 – 40 bin ziyaretçi bandındaki (ülke nüfusuna kıyasla son derece az fakat kıymetli) kitle, hayallerimize ulaşmaya yetmiyor. Ayakta kalmak için gereken çabayı göğüsleyen yazı ekibinin ve teknik altyapının maliyeti kendi maddi imkânlarımla yürütebileceğim eşiği çoktan aşmış durumda” diyen Kuzuloğlu şunları ekledi:

“Sponsorluğa olumlu bakan şirketlerin ayırabildiği bütçeler hayli kısıtlı ancak karşılığındaki beklentileri sitenin genetiğini bozacak, okurun gözünde sıradanlaştıracak türdendi. Okur desteğine başvurmak da bir seçenek olarak aklıma geldiyse de bu yöndeki mevcut çabaların nasıl güdük kaldığına şahit olduğumdan vazgeçtim.”

Dünya Halleri sitesinin ve arşivinin yayında kalacağını, ancak artık yeni bir içerik eklenmeyeceğini duyuran Kuzuloğlu, veda mesajını, “Başka bir heveste yeniden karşılaşmak dileğiyle” diye bitirdi.

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.