Haber

Dünya karikatüristleri Musa Kart için çağrı yaptı

Fransa'dan karikatürist Kak, Meksika'dan ise Antonio Rodrigues, Musa Kart ile dayanışma amacıyla birer karikatür çizdi.
Karikatüristlerin önde gelen iki uluslararası örgütü, cezaevinde üç ayını dolduran ünlü çizer Musa Kart, eski Cumhuriyet gazetesi yazarları Önder Çelik, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara, Güray Öz ile Cumhuriyet muhasebecisi Emre İper hakkında çağrı yaparak “Derhal serbest bırakılmalılar” dedi.

Barış İçin Karikatüristlik Derneği ve Vakfı (CFP) ile Karikatürist Hakları Uluslarararası Ağı (CRNI) yaptıkları açıklamada, “Musa Kart, ailesi ve hapisteki meslektaşlarına sarsılmaz desteğimiz sürüyor. Kart ve beş cesur arkadaşının derhal serbest bırakılması çağrısını tekrarlıyoruz” ifadesi kullanıldı.

Altı ismin haksız yere suçlandığını vurgulayan iki kuruluş, gazetecilik, ifade özgürlüğü ve insan haklarını savunmak konusunda diğer örgütleri de dayanışmaya davet etti. CRNI, Kart’ın iki yıl önce Cumhuriyet davasında yaptığı savunmayı da İngilizceye çevirerek yayımladı.

İki örgüt açıklamasında Kart’ın şu sözlerini ön plana çıkardı: “Bir karikatüristi, terör örgütlerine yardım ve yataklık yapmakla suçlamak, ağır hapis cezalarına çarptırmak, sadece karikatüriste değil, bu ülkeye de kötülüktür. Oysa karikatür, eleştirel düşünce demektir.”

Nöbetçi dairenin kararı bekleniyor

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen hafta Cumhuriyet davasına ilişkin “eleştiri ve yorum niteliğindeki haberlerin terör örgütüne yardım suçuna vücut vermeyeceğini” belirterek, mahkûmiyetlerin bozulmasını istemişti.

Tebliğname üzerine Cumhuriyet davası avukatları, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne başvurarak, dosyanın öncelikle ele alınması ve cezaevinde olan Kart, Çelik, Güngör, Kara, Öz ve İper’in tahliye edilmesini istemişti.

16. Ceza Dairesi de öncelikli görüşme kararı vererek, dosyayı tetkik hâkime göndermişti. Adli tatile girilmesi nedeniyle başvuruyu nöbetçi daire karara bağlayacak.

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten