Haber

EFJ Kongresi Türkiye’de: Avrupalı gazeteciler İzmir’de buluşuyor

İzmir'deki Tarihi Havagazı Fabrikası 13-14 Haziran’da 100’ü aşkın gazeteciyi ağırlayacak.

Kıtanın en büyük basın meslek örgütü olan ve 320.000’den fazla medya çalışanını temsil eden Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), genel kurulunu İzmir’de yapma kararı aldı. Paris, Viyana, Atina gibi aday şehirleri geride bırakarak seçilen İzmir, 13-14 Haziran’da Avrupa’nın 45 ülkesinden 100’ü aşkın gazeteciyi ağırlayacak.

Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki kongreye paralel olarak gerçekleştirilecek Yerel Medya Zirvesi’nde ise gazetecilerin sorunları ve çözüm yolları tartışılacak.

Bjerregård: Gazetecilikte ısrar ediyorlar

EFJ Başkanı Mogens Blicher Bjerregård Türkiye’deki mevcut siyasi ortamda işlerini yapmak için cesurca mücadele eden gazetecilerden öğrenecek çok şeyleri olduğunu belirterek “Örgütlenmesini güçlendiren, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve gençleşmeyi sağlayan, kendisini yenileyen ve çok zor bir dönemde gazetecilikte ısrar eden meslektaşlarımızı selamlıyoruz” dedi.

Kuleli: Eşsiz bir fırsat

İzmir’i aday gösterirken en ufak bir tereddüt yaşamadığını, şehrin bu organizasyonun altından layıkıyla kalkacağına inandığını söyleyen EFJ Yöneticisi Mustafa Kuleli ise, “Bu etkinlik hem bağımsız gazeteciliğin demokrasimiz için önemini hem de Avrupalı meslektaşlarımızın Türkiye’deki gazetecilerle dayanışmasını göstermesi bakımından eşsiz bir fırsat” diye konuştu.

Soyer: İzmir 5N1K’nın şehri

Avrupa’nın en büyük basın meslek örgütü ve temsilcilerini İzmir’de ağırlayacak olmaktan büyük mutluluk duyduğunun altını çizen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, İzmir’in böylesi bir organizasyon için en doğru adres olduğunu dile getirerek “Menemen’deki Temnos antik kentinde bundan yaklaşık 2 bin 100 yıl önce yaşamış Hermegoras, bir olayın tanımlanması için gerekli koşulları sıralıyor. İşte bu sorular bugün haberin temel unsurları olarak bilinen 5N1K’nın kökenini oluşturuyor” şeklinde konuştu. Başkan Soyer, Uluslararası Yerel Medya Zirvesi’nin ise yerel medya için yeni imkânlar yaratacağına inandığını söyledi: “İzmir’e İstanbul gözlüğünden bakıldığında kentimiz için yaşamsal meseleler birer detaya dönüşüyor. Bu yüzden tıpkı tarımda olduğu gibi gazetecilikte de yerellik çok önemli.”

Tarihi zirve

45 ülkedeki 72 meslek örgütünü ve 320.000’den fazla medya çalışanını temsil eden ve kıtanın en büyük gazeteci organizasyonu olan EFJ, kongre ve genel kurullarını daha önce şu şehirlerde yapmıştı: Zagreb (2021), Tallinn (2019) Lizbon (2018), Bükreş (2017), Saraybosna (2016), Budva (2015), Moskova (2014), Verviers (2013), Bergamo (2012), Belgrad (2011), İstanbul (2010), Varna (2009), Berlin (2008), Zagreb (2007), Bled (2006), Bilbao (2005), Selanik (2004), Prag (2003), Brüksel (2002), Saint-Vincent (2001), Nürnberg (2000).

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten