Uygulamalar

En iyi resim düzenleme programları (Paint emekli edilirse diye)

Son yıllarda Microsoft’un her yeni Windows güncellemesiyle beraber Paint programını emekliye ayıracağı dedikodusu yayılıyor. Allah gecinden versin, Paint’e bir şey olursa kullanırsınız diye 2019 itibariyle en iyi ücretsiz resim düzenleme programlarını listeliyoruz.

Microsoft, milyonlarca insanın kullandığı ilk grafik editörü olan Paint’i ilk olarak 1985’te, Windows 1.0 ile beraber piyasaya sürmüştü. O zamanlar tek renkli olan bu uygulama zamanla gelişti. Mesela Windows 98 ile birlikte JPEG formatında resim kaydedilmeye başladı.

Microsoft, 2017’de Windows 10 ile birlikte kullanıcılara Paint 3D adlı çok daha gelişmiş bir resim düzenleme programı sundu. 37 yaşındaki Paint’in bir sonraki Windows güncellemesi ile emekliye ayrılacağının açıklanması büyük tepki çekti. Aylar süren tartışmaların ardından Microsoft kullanıcıların sesini duydu ve Nisan 2019’da yaptığı açıklamayla Paint’in –şimdilik– emekliye ayrılmayacağını duyurdu.

Basit, hafif ve ücretsiz bir resim düzenleme programı isteyenlerin Paint alternatiflerine bakmasında fayda var. TechRadar‘ın 2019 için en iyi 10 resim düzenleme programı listesi şöyle:

1. Krita

Fırçalarının ve diğer araçlarının yanı sıra çizim yardımı özelliğiyle de dikkat çeken bir program Krita. Kullanışlı arayüzüyle geniş kitlelere hitap ediyor. Özellikle karikatür ve manga çizen profesyonellerin favorisi.

2. Artweaver Free

Çocukların seveceği bir arayüz sunan Artweaver Free, gerçekçi fırça efektleriyle ünlü. Ayrıca kaligrafi gibi alanlara özgü fırçaları da var.

3. Microsoft Paint 3D

Eski dost Paint’i tehdit etmesi yüzünden ona pek ısınamasak da aslında Paint 3D oldukça iyi bir alternatif. “3D Objects” tuşuna tıklamadığınız sürece Paint’e çok benzeyen bir arayüz göreceksiniz. Tıklarsanız açılacak üç boyutlu düzenleme araçları ise modelleme yapabilmenize imkan sağlıyor.

4. Microsoft Fresh Paint

Yine daha çok çocukların seveceği, gerçekçi boyama efektleri içeren bir program Microsoft Fresh Paint. Sulu boyanızı seçip fırçanızı bir bardak suya daldırarak işe başlayabilirsiniz.

5. MyPaint 

Tabletindeki resim düzenleme programını beğenmeyen sanatçı Martin Renold’ın Linux üstünde yarattığı MyPaint, klasik Windows uygulamalarından biraz farklı çalışıyor. Özelleştirilebilir fırçaların yanı sıra açık kaynak kodlu olması gibi avantajları da var.

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.