Haber

En uzun başlık rekorunu Yeni Şafak kırdı

Yeni Şafak yazarı İbrahim Karagül bugünkü yazısına 38 sözcük uzunluğunda bir başlık attı. Bildiğimiz kadarıyla bu, Türkiye’de ulusal yayınlar için bir rekor. Başlığın İngilizce versiyonu da 56 sözcükten oluşuyor.

İbrahim Karagül’ün bugünkü yazısının başlığı, “* İsa’yı çarmıha gerenler, Hz. Muhammed’i Mekke’den sürenler, Mursi’yi de şehit etti. * Muhammed bin Selman, Muhammed bin Zaid!.. Siz Kabe’yi, Peygamber’i bile pazarlık masasına sürdünüz? * Türkiye’ye savaş açtınız. Erdoğan’ı hedef aldınız. * Bu ülkede Mursi senaryosu için bekleyen alçaklar var!”

Üstelik Yeni Şafak bu yazıyı internette yayımlarken, 38 sözcüklük başlığın tamamını adres satırında kullandı ve böylece 326 karakter uzunluğunda devasa bir URL ortaya çıktı.

Karagül’ün yazısının 56 sözcüklük İngilizce başlığı dünya rekorunu da kırmış olabilir.

İngiltere’deki Norwich Evening News 2012 yılında 154 sözcüklük bir başlık atmıştı ama sonradan bunun bir hata olduğu anlaşıldı ve bugün o haber, daha kısa bir başlıkla yayında. Yine de ilk başlığın ekran görüntüsü elimizde.

Dünyanın önde gelen yayıncıları arasında Daily Mail‘in internet sitesi Mail Online uzun başlıklarıyla tanınsa da henüz Karagül’ün eline su dökebilmiş değil.

 

Bu arada Google’da “en uzun başlık” aramasını yapınca bugünlerde ilk sıralarda Ekşi Sözlük‘ün ilgili maddeleri ile Hürriyet‘in bir içeriği yayımlanıyor. Ama ilkinin içi boş, ikincisi ise test için yayımlanmış bir haber.

Bir de bonus bilgi: Dünyada bir gazete başlığında kullanılan en uzun sözcük “pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis.”

Everett M. Smith tarafından İngilizcedeki en uzun kelime olması için yaratılan ve “çoğunlukla yanardağlarda bulunan çok ince silis tozunun solunmasıyla oluşan hastalık,” yani kısaca “silikozis” anlamına gelen bu sözcük, gençlere özel bir meclis oturumunda kullanılınca İngiltere parlamentosu tarihine de rekor olarak geçmiş ve ertesi gün gazetelerin birkaç sütununu işgal etmişti.

Atladığımız bir şey var mı? Türkiye medyasında yayımlanmış, aklınızda kalan en uzun başlıkları bizimle paylaşabilirsiniz: editor@journo.com.tr

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.