Haber

Facebook insani yardım ve dayanışmaya da el attı

Facebook, kriz ya da afet anlarında insanların yakınlarına haber vermek için kullandıkları 'güvendeyim' butonunun işlevini genişletti.

Facebook, ‘Topluluk yardımı’ adını verdiği özellikle, afet ve kriz zamanlarında kullanıcıların yiyecek, barınak, ulaşım, bebek malzemeleri, banyo malzemeleri, ekipman ve diğer kaynaklara erişmesine yardımcı olacak.

Forbes‘un haberine göre, bu yeni özellik, diğer Facebook kullanıcılarının doğrudan yardım bulması veya sunması için mesajlar vermelerine olanak tanırken, iletiler talep yeri ve kategorisine göre düzenleniyor.

Önce altı ülkede

Facebook yetkilileri başlangıç aşamasındaki özelliğin deprem veya yangın gibi ‘doğal afet ve kaza sonrası olaylar’ akabinde kullanıma açılacağını belirtti. Araç ilk aşamada ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan ve Suudi Arabistan’da denenecek ve terörist saldırılar gibi ek kriz türleriyle birlikte tüm ülkelere zamanla yayılacak.

Facebook’un sosyal sorumlulukla ilgili Başkan Yardımcısı Naomi Gleit blog yazısında, “Topluluk Yardımı ile insanlar bir krizden sonra iletişim kurmak için diğerlerini bulup onlara yardım ve mesaj gönderebilecek” dedi. Gleit, ‘topluluk yardımı’ sayesinde kullanıcıların gruplar üzerinden halihazırda gerçekleştirdiği yardımlaşma mekanizmalarını daha pratik hâle getirmeyi amaçladığını vurguladı.