Haber Uygulamalar

Facebook Messenger arkadaşınıza olan borcunuzu hatırlatacak

İnternet devi, özel mesaj tecrübesini geliştirmeye yardımcı olmak için yapay zekanın nimetlerini kullanmak istiyor.

Facebook’un bağımsız mesajlaşma uygulaması Messenger, şimdi de özel görüşme içeriklerine dayanarak kullanıcılara önerilerde bulunmak için yapay zekayı kullanacak. Şu an ABD’deki kullanıcılara sunulan hizmet, arkadaşınıza olan borcunuzu dahi hatırlatabilecek.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, kişisel yardımcı teknolojisinin M adlı bir versiyonu olan bu özellik, Uber’e rezervasyon yaptırmak ya da bir arkadaşınıza para göndermek gibi önerilerde bulunabilecek.

Aslında bu, hâlen beta versiyonda olan ve esas olarak insanlar tarafından desteklenen M’nin tamamlanmış sürümü değil. Facebook’un mesajlaşma ürünlerinin başında bulunan David Marcus, Recode’a verdiği söyleşide, “Sistem, yapmayı sevdiğiniz ya da sevmediğiniz şeyleri öğreniyor” diyor ve ekliyor: “Belli bir durum için yapılan öneriler kullanılmadığında, bir süre sonra bu öneriyi yapmamaya başlıyor.”

‘Özel görüşmelere saygı duyuyoruz’

Tüm özel mesajlarınızı okuyabilecek bir yapay zeka botuyla ilgili herkesin farklı düşünceleri olduğu bir gerçek. Marcus, mesaj içeriğinin reklamlarla kullanıcıları hedeflemek için kullanılmadığını ve yapay zeka kullanıcıların tercihlerini öğrense de ‘hiç kimsenin yapay zekanın toplayacağı verilere dokunmayacağını’ belirtiyor: “Bunlar özel görüşmeler ve bunu ciddiye alıyoruz.”

Facebook, yapay zekanın mahremiyeti ihlâl etmediğini, kullanıcılar için yararlı olduğunu düşünüyor. Messenger’da ayrıca Deep Text isimli bir başka teknolojiyi de test etse de şirketten yapılan açıklamaya göre Deep Text, M kod adlı versiyon kadar verim sağlamıyor. Benzer şekilde Google’ın da, geçen sonbaharda başlattığı Allo adlı, yapay zeka temelli-yerleşik asistanlı bir mesajlaşma uygulaması var. Amazon ise her geçen gün daha fazla sayıda eve giren ses kontrollü asistanı Alexa’yla pazarda önemli bir oyuncu hâline gelmiş durumda.


Kaynak: Recode

E-Posta Aboneliği