Haber

Dijital haber trafiği artarken tirajlar düşüyor: Sözcü ‘virüsle aranıza mesafe koydu’

Sözcü gazetesi bugünkü sayısını boş bir yaprak içinde verirken “virüsle aranıza mesafe koyduk” dedi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre gazete kâğıdından koronavirüs kapma riski düşük.

SARS-CoV-2 adı verilen yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 küresel salgını sürerken Türkiye’de vaka ve ölüm sayısı artıyor.

Salgın dijital haber sitelerinin ziyaretçi trafiklerini kat kat artırdı. Yani kamuoyunun habere ilgisinin arttığından şüphe yok. Buna karşın kâğıt gazete tirajları hızla düşüyor.

Son tiraj raporları bu durumun Türkiye’de resmi verilere göre en çok satan 10 gazete için de geçerli olduğunu gösteriyor:

İnsanların, özellikle de kâğıt gazete alışkanlığından vazgeçmeyen ileri yaştaki okurların sokağa daha az çıkması, gazete bayilerine daha az uğraması ve Türkiye’de evlere servis gazete aboneliği oranının çok düşük kalması temel nedenler.

Bununla birlikte, habere ilgi artarken tirajların düşmesini, kâğıttan virüs kapma endişesi duyan okurlara bağlayanlar da var.

Sözcü gazetesi bu okurları düşünerek bugünkü sayısında ilk yaprağı “çek, çıkart, at” diyerek boş bastı. “Pırıl pırıl, tertemiz gazeteni gönül rahatlığıyla oku” diyen gazetenin birinci sayfasında şu ifadeler yer aldı:

‘Virüs kapma riski düşük’

“Siz değerli okurlarımızın sağlığı bizim için her şeyden önemlidir. Bu yüzden koronavirüs nedeni ile dünya basınında bir ilki başlatıyoruz. Bugünden itibaren gazeteniz SÖZCÜ, büyük fedakarlık göstererek 4 sayfalık beyaz bir kapakla yayınlanacak. Gazeteniz SÖZCÜ, kendi matbaalarında el, hatta göz bile değmeden basılıp, otomatik olarak paketlenmektedir. Ancak dağıtım sırasında gazetenin dış etkenlere maruz kalma ihtimali var. Bu nedenle 4 sayfalık beyaz kapağı soyup atmanızı istiyoruz.”

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre gazeteler gibi ticari ürünlerden virüs kapma riski düşük. ABD Hastalık Kontrol Merkezi de koronavirüsün gazeteler gibi yüzeylerde “zayıf bir hayatta kalabilirliğe” sahip olduğunu belirterek enfeksiyon riskinin “çok düşük” olduğunu vurguluyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – CEP TELEFONU VE MİKROFON NASIL TEMİZLENİR?

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten