Haber

Gazeteciler Sendikası sekizinci toplu sözleşmesini Duvar ile imzaladı

Medya sektöründeki sendikalı işyeri sayısı artıyor. Toplu iş sözleşmesi (TİS) olan işletmeler arasına Gazete Duvar da katıldı.

Çalışanlar adına Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş ile Gazete Duvar adına İcra Kurulu Başkanı Ömer Araz’ın imzaladığı toplu sözleşme ile Duvar çalışanları birçok yeni hakka kavuştu.

Üç yıl önce kurulan Gazete Duvar’da sendikalaşma sürecini başarıyla tamamlayan TGS’nin imzaladığı iki yıllık sözleşme ile elde edilen bazı kazanımlar şöyle:

  • İşyerindeki en düşük ücret 3 bin TL’ye yükseltilecek
  • İlk yıl yüzde 20, ikinci yıl enflasyon artı yüzde 3 zam yapılacak
  • Üyelere 1000 TL eğitim, 1000 TL evlilik/birlikte yaşama, 1000 TL doğum yardımı verilecek
  • İşyerindeki kıdemi 5 yılı geçen üyeye bir tam altın hediye edilecek
  • Üyelerin 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda 500 TL, yıllık izin döneminde ise 250 TL ikramiyesi olacak
  • Her bir üyeye aylık 205 TL yol parası ödenecek
  • Regl dönemlerinde ve 8 Mart’ta kadın üyeler izinli olacak

İmza töreninde açıklama yapan İcra Kurulu Başkanı Araz, her zaman çalışanın hakkını gözeten bir anlayışla hareket ettiklerini belirtirken TGS Başkanı Gökhan Durmuş tüm gazetecilere sendikalı olma çağrısı yaptı.

Twitter’dan bir açıklama yapan TGS Genel Örgütlenme Sekreteri Mustafa Kuleli de Gazete Duvar’ın medya sektörü için örnek bir kurum olduğunu söyledi.


Medyada sendika rüzgârı

Sektörde mevcut 9 toplu sözleşmenin 8’i Gazeteciler Sendikası tarafından yapıldı. Evrensel, BirGün, Dokuz Eylül, Bianet, ARD, Yön Radyo, Cem TV ve Gazete Duvar’dan sonra Refinitiv ve Reuters işyerlerinde de pazarlıklar sürüyor.

TGS Ocak 2018’den beri “Basın, Yayın ve Gazetecilik” iş kolunun en hızlı büyüyen sendikası konumunda.

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği