Haber

Gazetecilik fonları: IJ4EU ve IWMF başvurularınızı bekliyor

Nitelikli gazeteciliği desteklemek üzere kurulan iki uluslararası fon, Türkiye’den de başvuru bekliyor. Avrupa İçin Araştırmacı Gazetecilik (IJ4EU) fonunda, gazetecilerin daha önce başladığı uluslararası araştırma projeleri 6 bin 250 euro’ya kadar destek alabiliyor. Uluslararası Kadınlar Medya Vakfı’nın (IWMF) Buffett Fonu’na ise dünyanın her ülkesinden kadın gazeteciler, habercilik ve mesleki gelişim konulu projeleriyle başvurabiliyor.

1. Avrupa İçin Araştırmacı Gazetecilik (IJ4EU) Fon Başvurusu

2018 yılında kurulan IJ4EU fonunu, Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü‘nün (IPI) başkanlığındaki bir konsorsiyum yönetiyor. Avrupa Gazetecilik Merkezi (EJC) ve Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi’nin (ECPMF) de yer aldığı konsorsiyum, fon almaya hak kazananları belirlemek üzere bağımsız bir jüri oluşturdu. Bu jürinin başkanı, “Panama Belgeleri” haberleriyle ödüller kazanan Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung’un Genel Yayın Yönetmeni Wolfgang Krach.

IJ4EU kapsamındaki ‘Yayın Destek Programı’na 18 Eylül’e kadar başvurular sürecek ve en az 32 projeye toplam 200 bin euro destek verilecek. Projeye Türkiye’den serbest gazeteciler ve haber kuruluşları da, her mecradan ve her formattan habercilik işleriyle katılabilir. İki noktaya dikkat etmek gerekiyor:

  1. Bu fon, bir süre önce başlamış ve kayda değer bir mesafe katedilmiş olan, tamamlanması için maddi desteğe ihtiyaç duyan araştırmacı gazetecilik projelerini kapsıyor.
  2. Projenin Avrupa içerisinde sınır ötesi anlam taşıyan bir unsur barındırması ve proje ortağı gazetecilerden en az birinin AB üyesi bir ülkede bulunması gerekiyor.

IJ4EU hakkında tüm bilgiler ve başvuru formu şu sayfada.

2. Uluslararası Kadınlar Medya Vakfı’nın (IWMF) Fon Başvurusu

ABD medyasının önde gelen kadın gazetecilerinin yönetiminde yer aldığı IWMF‘nin Howard G. Buffett Fonu’na başvurularda sabit bir son tarih yok. Toplam 4 milyon dolarlık fon tükenene kadar başvurular sürecek. Üç hafta içinde başvurulara yanıt veriliyor.

Türkiye dâhil her ülkeden asıl mesleği gazetecilik olan, en üç yıllık deneyime sahip kadın gazeteciler bu fona başvurabiliyor. Ekip hâlinde başvurularda üyelerin en az yarısının ve başvuruyu yapan kişinin kadın olması gerekiyor. Proje bütçesi için herhangi üst sınır belirtilmiyor.

Başvurular haber projeleri de olabilir, gazetecilerin kişisel gelişimini de hedefleyebilir. COVID-19 salgını nedeniyle artık seyahat içeren projeleri kabul etmeyeceklerini açıklayan vakfın öncelik verdiği türlerdeki projeler şöyle:

  • Yeterince haberleştirilmemiş ama büyük önem taşıyan küresel meseleleri ortaya çıkaran projeler
  • Geleneksel medya anlatılarına meydan okuyan tutkulu projeler
  • Saha uzmanlığını geliştirmeye ve gazetecinin kariyerini güçlendirmeye yarayan projeler
  • Eğitim ve liderlik fırsatları hedefleyen projeler
  • Habercilik üzerine bir iş girişimini başlatmak veya bu yolda gereken becerileri sağlamak üzere geliştirilen projeler

IJ4EU gibi IWMF fonu da sadece İngilizce başvuruları kabul ediyor. Başvuru formu ve diğer bilgiler şu sayfada.

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği