Bilişim

Google Görseller, Jennifer Lopez’in yeşil elbisesinin eseri

Jennifer Lopez ve yeşil elbisesi, solda sene 2000, sağda 2019...
Bundan yaklaşık 20 yıl önce bir gün Google yazılımcıları, o güne dek hiç görmedikleri kadar fazla sayıda insanın Jennifer Lopez’in yeşil elbisesini aradığını fark etti. Google Görseller’in doğum hikâyesini, gazeteci Özge Özdemir bugün bir dizi tweet ile anlattı.

Google’da 2001 yılına kadar sadece metin araması yapılabiliyordu. Google Images (Görseller) 12 Temmuz 2001’de devreye girdi ve sonuçlarda fotoğraflar da yer almaya başladı.

2009’da kullanıcıya benzer görselleri arama imkânı sağlandı. 2011 yılında ise tersine görsel arama işlevi eklendi, yani bir fotoğraf yükleyerek bunun hangi sitelerde yer aldığını görmek mümkün hâle geldi.

Google Images’ın kurulduğu 2001 yılında 250 milyon görsel endeksleniyordu. 2005’te bu sayı 1 milyara, 2010’da 10 milyara çıktı.

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten