Haber

Google Street View ile siyasi eğiliminiz ve etnik kökeniniz bulunabilir

Journalist’s Resource’tan David Trilling, Google Street View aracılığıyla belirli bölgelerde oturan kişilerin oy verme eğilimleri ve etnik kökenlerinin tahmin edilebildiğini yazdı.

Trilling’in bir araştırmadan aktardığı bilgilere göre Google Street View fotoğrafları bir mahallenin demografik dokusunu tahmin etmek için kullanılabiliyor. Hizmet aracılığıyla örneğin ABD’de bir kasaba sakinlerinin demokratlara mı cumhuriyetçilere mi oy verdiği gibi detaylar tahmin edilebiliyor.

Birleşik Devletler’de Census Bureau (ABD Nüfus Sayım Bürosu) on yılda bir kapsamlı nüfus araştırmaları yapıyor. Daha küçük çaptaki Amerikan Topluluk Araştırması (ACS) ise yılda bir gerçekleşiyor. Ancak Stanford’dan bilgisayar bilimci Timnit Gebru’nun liderliğindeki araştırmacılar ACS’in örneklemine dayanarak Google Haritalar uygulamasını beslemek için otomatik olarak fotoğraf çeken otomobillerle demografiyi tahmin etme konusunda başarıya ulaştı.

Yapay zekanın “konvolüel sinir ağları” olarak bilinen bir türünü kullanan araştırmacılar bu yönteme dayanarak oluşturdukları kategorilerle geniş bir demografik istatistik, sosyoekonomik nitelikler ve siyasi tercihler çıkarıyor. Gebru ve ekibi, arabaların “Amerikan kültürünün en kişiselleştirilmiş ifadelerinden biri” olduğunu söylüyor ve ekliyor: Amerikan hanelerinin %95’inde en az bir araba  var.

Örnek bir Google Street View görüntüsü.

Demokratlar sedan tercih ediyor

Bulguların doğruluğunu değerlendirmek için, 2008 yılındaki cumhurbaşkanının seçim sonuçlarına ve ACS verilerine ilişkin çıkarımlarını karşılaştıran ekip araştırdıkları her demografik istatistikle ile ACS değerleri arasında kuvvetli bir ilişki bulduğunu belirtiyor. Araştırmaya göre ortaya çıkan kimi eğilimler şöyle:

  • Honda ve Toyota en çok Asyalıların yoğun olduğu mahallelerde bulunuyor.
  • Chrysler, Oldsmobile ve Buick otomobillerle Afrikalı-Amerikalı mahalleler arasında pozitif korelasyon var.
  • Pikap ve Volkswagen’ler beyaz mahallelerinde daha sık görülüyor.
  • Sedanlar en çok Demokrat seçmen bölgelerinde görülüyor; Cumhuriyetçilerin yaşadığı yerleşim alanları ise en çok uzun kabinli pikap kamyonlarıyla ilişkilendiriliyor.
  • Bir bölgede daha fazla sedan varsa, Demokrat oy kullanılıyor olmasının yüzde 88 olasılığı var; eğer daha çok pikap varsa da Cumhuriyetçilerin buradan oy alma ihtimali yüzde 82 olarak görünüyor.

Ancak Gebru ve meslektaşlarının kullandığı metodun da ulaşamadığı kimi veriler var: Örneğin, bir mahallede çocukların veya çiftçilerin yüzdesini anlayamıyorlar.

Yine de araştırmacılar bu teknolojinin yakında daha geniş bir potansiyele sahip olabileceğini ifade ediyor.


Kaynak: Journalist’s Resource