Haber

Avrupa ve ABD arasında yeni bir deniz altı internet kablosu döşendi

New York’ta başlayan ve İngiltere ile İspanya kıyılarına çıkan 6.276 kilometre uzunluğundaki “Grace Hopper” adlı yeni deniz altı kablosu, Avrupa ve ABD arasındaki internet hızını ve istikrarını artıracak.

Google, Grace Hopper adlı kablo hattını döşeme işleminin önceki gün tamamlandığını açıkladı. Kablo 2022’de çevrim içi hâle geldiğinde iki kıta arasında saniyede yaklaşık 350 terabyte veri taşıyabilecek.

Bir şirket sözcüsünün Business Insider’a yaptığı açıklamaya göre döşeme işleminin ilk olarak temmuzda tamamlanması planlanmıştı. İki aylık gecikmenin ardından Grace Hopper, İspanya’daki Bilbao’dan sonra İngiltere’nin batı sahillerindeki Cornwall’da da karaya ulaştı.

Kablonun bant kapasitesi, yaklaşık 17,5 milyon insanın aynı anda 4K video yayın yapmasına yetecek kadar geniş. Ayrıca “fiber anahtarlama” denilen yeni bir teknik sayesinde Grace Hopper, kesintisiz ve daha istikrarlı bir web trafiği sağlayacak.

Bu kablolar küresel trafiğin %99’unu taşıyor

Deniz altı iletişim kabloları 160 yılı aşkın bir süredir döşeniyor. İlk transatlantik kablo 1858’te döşenmiş ve Avrupa ile ABD arasında telgraf gönderilebilmesine imkân sağlamıştı. Antarktika hariç tüm kıtalar bu tür kablolar sayesinde 1871 yılında birbirine bağlanmıştı.

Modern kablolar ise fiber optik teknolojisiyle telefon ve internet dâhil dijital verileri taşımakta kullanılıyor. Bu iş için tasarlanmış özel gemilerle derin denize döşenen kablolar, genelde 25 milimetre kalındığında ve her bir kilometresi 1.4 ton ağırlığında.

Türkiye’ye giren ve çıkanlar da dâhil küresel veri trafiğinin %99’u okyanustaki bu kablolardan geçiyor. Dünya çapında onlarca deniz altı iletişim kablo hattı olsa da bunlardan bazıları “ana yol” işlevine sahip. Bugün yeni ana hatların birçoğunu ABD merkezli dev teknoloji şirketleri döşeyip işletiyor.

Google ağustos ayında yaptığı açıklamada Facebook ile birlikte “Apricot” adlı yeni bir deniz altı iletişim kablosu döşeyeceğini açıklamıştı. Bu proje tamamlandığında 12 bin kilometrelik yeni bir hat Asya’daki 6 ülkeyi birbirine bağlayacak. Google ayrıca “Firmina” adlı yeni bir deniz altı kablosuyla ABD’nin batı kıyısını Arjantin’e bağlamayı planlıyor.

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği