Haber

Habertürk’ün çağrısı seçim münazaralarını tekrar gündeme getirdi

Habertürk televizyonunun İstanbul büyükşehir belediye başkan adayları Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu’na yaptığı tartışma programı çağrısı, Türkiye’nin unutulan bir geleneğini, seçim münazaralarını yeniden gündeme getirdi.

Didem Arslan Yılmaz, Habertürk TV’de dün akşam yayımlanan Türkiye’nin Nabzı programında, 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul büyükşehir belediye başkanı seçimi öncesinde adaylara seslendi. Yılmaz, iki belediye başkanı adayının, “gazetecilerin katılımıyla televizyonda projelerini karşılıklı tartışmaları demokrasimize çok büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Bazı sosyal medya kullanıcıları bu çağrıyı “cesur” diye nitelerken, bazıları da muhalefet adayı İmamoğlu’nun anketlerde önde göründüğünü, bu yüzden iktidar cephesinin bu kez seçim münazarasını tercih edebileceğini öne sürdü.

Habertürk’ün çağrısı siyasetçilerin katıldığı televizyon münazaralarını tekrar gündeme getirdi. Seçim öncesi parti liderlerinin katıldığı açık oturumlar, Adalet ve Kalkınma Partisi hükûmetlerinden önceki dönemde Türkiye’de bir gelenek haline gelmişti. Son yıllarda iktidarın üst düzey temsilcileri bu tür programlara muhalefet temsilcileriyle beraber katılmayı reddediyordu.

Televizyon tarihimizden üç seçim münazarası

Konu bugün sosyal medyada hararetle tartışılırken, geçmişten üç ‘liderler açık oturumu’nu hatırlıyoruz.

İktidar ve muhalefetin kamuoyu önünde tartıştığı bu programlarda birçok ilginç an var. Türkiye’nin gündemindeki konuların ise yaklaşık çeyrek asırdır pek değişmediği görülüyor. İç politikada yolsuzluk iddiaları ve Kürt sorunu gibi konular, dış politikada AB ile ilişkiler ve Kıbrıs meselesi gibi başlıklar o gün de, bugün de gündemde.

İlk program, 3 Kasım 2002 seçimlerinden bir hafta önce Kanal D’de yayımlanan, o dönemde başbakan adayı olan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Deniz Baykal’ın katıldığı Seçim Arenası:

Şimdi biraz daha geriye gidelim ve 24 Aralık 1995 seçimleri öncesinde yine Kanal D’de yayımlanan; Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Deniz Baykal, Bülent Ecevit ve Alparslan Türkeş’in katıldığı seçim münazarasını hatırlayalım:

Ve son olarak 1991 yılında TRT’de yayımlanan; Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz, Erdal İnönü, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit ve Doğu Perinçek’in katıldığı liderler açık oturumu:

 

Etiketler

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği